НАЈЛАКШЕ ЋЕ ВАМ ПРОВАЛИТИ И ХАКОВАТИ ПРОФИЛ: Ово је 7 НАЈВЕЋИХ грешака приликом СМИШЉАЊА лозинке
Ако их правите остаћете без свега.
Ако и ви спадате у групу људи који олако схватају и користе први појам који им падне на памет приликом креирање својих лозинки, одмах престаните, јер се тако излажете ризику да останете без профила на друштвеним мрежама, новца или ненадокнадивих ствари попут породичних фотографија.
Правила добре лозинке су једноставна – мешавина случајно генерисаних бројева, знакова, малих и великих слова. Да буде што дужа. Једна лозинка по услузи. Двострука аутентификација (то је оно кад вам јаве на mail или СМС да се нетко улоговао као ви на нови уређај). На тај начин се штитите од такозваних "бруте форце" напада – то су покушаји хаковања у којима се бројним генерисаним упитима покушава погодити ваша лозинка.
НИПОШТО НЕ ОСТАВЉАЈТЕ WI-FI ТОКОМ НОЋИ: Може вам се десити нешто УЖАСНО
Ако ваша лозинка има 12 заиста случајно одабраних знакова и мењате је често, супер. Сви остали би требали прочитате које грешке најчешће праве и зашто су изложени ризику да им профил буде хакован.
1. Користите најчешће употребљаване лозинке
Кад бисте само знали колико је људи који су хаковани имало за лозинку “password” или “12345”! Да будемо прецизнији, према истраживањима најчешће су кориштене лозинке “password”, “111111”, “гоогле” и “qwerty”. То значи да већина корисника рачунара на свету уопште не штити своје личне податке. Особама које користе овакву врсту лозинке нема помоћи, њима свако може провалити у кориснички рачун из неколико покушаја, без употребе посебног софтвера и софистицираних метода. Једино решење је да је одмах промене.
2. Користите стварне речи као лозинке
Можда имате супер фору да је лозинка коју користите реч која пише на кућишту вашег монитора како је не бисте заборавили. Или име неког бенда, цитат из филма, најдражи коктел или било коју другу реч која се може пронаћи, на пример у речнику. Неки мисле да ће се спасити избором речи из неког дијалекта који мало људи познаје. Ова је врста лозинке нарочито осетљива на "бруте форце" нападе. Падате на првом покушају напада, међу првима.
3. Користите себи блиске податке као лозинке
Ако је ваша лозинка име најдражег детета заједно с годином вашег рођења или сличан лични податак (све везано уз рођендане, важне датуме, имена кућних љубимаца и чланова прородице и слично), у посебно сте лошој ситуацији. Можда “Шврћа1987” вама изгледа сигурно, али особи која се потрудила да нешто сазна о вама и не жели вам добро може бити очито шта мора укуцати како би вас хаковала. Ова врста рањивости је још неугоднија јер сте њој изложени од стварних људи који вас познају, а не неких непознатих хакера.
Ево КАКО на свој телефон можете ВРАТИТИ све фотографије које сте ИЗГУБИЛИ или грешком ОБРИСАЛИ
4. Користите исту лозинку за све сајтове
Ово је посебно опасно, чак и ако имате добру, јединствену, случајно генерисану лозинку. Доста је да падне један од сајтова, из којег хакери могу украсти базу с корисничким подацима, и ви сте потпуно изложени нападу. То изгледа отприлике овако: хакован је MySpace, који нисте користили од 2006. године, али сте имали тамо кориснички рачун. Никог више није брига за MySpace, па нисте ни чули да постоји проблем, нити се сећате да сте га некад користили. Одједном, неко се вози Убером у Москви, а рачуни стижу на вашу картицу. Како? Лако, користите исту лозинку већ 15 година за све услуге које користите, и ово вам се требало догодити и раније.
5. Користите само бројеве или само слова у лозинци
Чак и уз измешане, случајно одабране знакове, немојте користити само слова или само бројеве у лозинци. Поготово само бројеве – на тај начин драстично смањујете број комбинација које хакери морају пробати пре него што погоде вашу лозинку. У сваком случају, лоша идеја.
6. Групирате слова и бројеве или стављате велико слово на почетак
Ако имате случајно одабрану лозинку типа “Фискт89”, нисте превише учинили за своју сигурност. Морате мало разбацати слова и бројеве, јер је формат 5 слова па два броја најчешће коришћен код ове врсте лозинки и хакери ће прво искушати овај формат. Такође, познато је да корисници у великом броју случајева велико слово стављају на почетак лозинке, а и то алгоритми за нападе предвиђају и искушавају пре других опција.
Ова 3 наслова за МЕЈЛ су врло ЛОША ИДЕЈА: Под хитно престаните да их користите!
7. Не користите знакове у лозинци
Помешанибројеви, мала и велика слова су супер, али знакови попут #$%&’ додатно компликују лозинку и отежавају хакерске нападе, односно продужавају време потребно хакерима да пробију заштиту силом.