Амерички ИТ гиганти на удару ЕУ: Гугл и Епл платили преко 2 МИЛИЈАРДЕ ЕВРА!
Због новог закона послодавци дрхте.
Европска унија почела је да пооштрава законе када је у питању пословање страних ИТ компанија у земљама чланицама, па је тако у последње време приметан знатно већи број казни за многе гиганте као што су Гугл, Фејсбук, Епл, и други...
Казне се углавном односе на утају пореза, с обзиром на то да се ИТ магови данашњице углавном одлучују да порез плаћају у Ирској где је он знатно мањи него у осталим земљама чланицама. Поред утаје пореза, ЕУ компаније кажњава и због искоришћавања доминантности на тржишту, па је тако Google недавно добио највећу казну до сада и мора да плати 2,4 милијарде евра. Компанија Епл пристала је да плати италијанским властима 318 милиона евра у оквиру нагодбе у пореском судском спору, у ком је амерички технолошки гигант оптужен за избегавање плаћања пореза, саопштила је пореска управа у Риму. Италијанска подружница Епла била је под истрагом зато што, како се тврди, није пријавила пореским властима више од једне милијарде евра (1,3 милијарде долара), пише дневни лист "Република", а преноси агенција Ројтерс.
ХАОС НА ТРЖИШТУ: Водећи бренд луксузних телефона ПРОПАО! (ФОТО/ВИДЕО)
Европска унија оптужила је америчку компанију Интел за искоришћавање монопола и спречавање ривала, компанију АМД, да дође до муштерија. Интел је оптужен да је давао знатне олакшице произвођачима који би у своје уређаје уграђивали њихове x86 компјутерске процесоре. Америчком произвођачу чипова наложено је да плати казну од 1,06 милијарди евра.
Европска комисија казнила је Гугл са 2,42 милијарди евра због искоришћавања доминантности на тржишту. Гугл је прекршио правила конкунренције са својим "онлајн шопинг" сервисом. Чувена компанија је оптужена да је свој сервис Shopping Box стављала на врх резултата претраге, што је учинило да остали сајтови за куповину буду мање видљиви.
- Гугл је злоупотребио тржишну доминацију као најпопуларнији претраживач на свету, дајући незакониту предност сопственим услугама за шопинг. Оно што је Гугл урадио је незаконито према антимонополским прописима ЕУ. Гугл је другим компанијама ускратио прилику за такмичење на основу заслуга и иновација- наводи се у саопштењу европске комесарке за заштиту конкуренције Маргрет Вестагер, а преноси агенција Франс прес.
Гугл је, такође, ускратио европске кориснике за слободан избор услуга и за пуне бенефите иновација, наводи се у саопштењу. Технолошки див Гугл такође мора да Француској плати 1,1 милијарди евра на име дуговања за порез, при чему је суд у Паризу пресудио да ирска подружница те компаније није одговорна за плаћање пореза у Француској. Гугл запошљава 700 људи у Француској, али оглашивачки уговори склопљени за приказивање у Француској књижени су путем подружнице у Ирској где су нижи порези. Google је у 2015. платио 6,7 милиона евра корпоративног пореза у Француској.
Новоизабрана француска администрација, предвођена француским председником Емануелом Макроном, додатно је истакнула своје намере о притиску на међународне компаније за које сматрају да не испуњавају поштено своје пореске обавезе.
Још једна новост у законима ЕУ је да би компаније које користе Фејсбук, Твитер и друге друштвене мреже како би шпијунирали своје запослене у будућности могле да крше законе Европске уније, пише BBC. Тело ЕУ које се бави заштитом личних података ради на закону који ће у будућности шпијунирање од стране послодаваца учинити илегалним, јер је истраживање показало да чак 70 одсто компанија користе налоге на друштвеним мрежама како би и ван радног времена пратили шта раде њихови запослени.