БУДИТЕ ОПРЕЗНИ: Ово су два начина КАКО вас неко може ШПИЈУНИРАТИ преко мобилног телефона! (ВИДЕО)
Ко би рекао?
Један од најпознатијих хакера на свету, Кевин Митник, у кратком документарцу објаснио је два начина помоћу којих је могуће провалити на било који мобилни уређај. Да ствар буде гора, не само да то могу да искористе љубоморни брачни партнери, већ и ЦИА, владе и хакери.
- Најопасније је наравно када нападачи могу физички да се дочепају уређаја. На интернету је доступан софтвер који се може купити, на пример FlexiSPY са месечном претлатом око 60 евра, а са којим може да се активира нечија камерица или да се прочитају све поруке - чак и оне које су избрисане. Могуће је чак пресрести и говорне позиве - рекао је Митник.
ЗЛИ СРБИ СУ МИ УКРАЛИ ПАРЕ! Зарадили су МИЛИЈАРДУ долара на игри која БЛАТИ Србију! (ВИДЕО)
Друга врста напада је даљинска и не тражи физички приступ уређају. Оваквим методама се служе различите владине и невладине организације за потребе шпијунаже и праћења криминалних активности.
НИКАДА ВИШЕ немојте камеру фото-апарата или мобилног телефона брисати КРПОМ (ВИДЕО)
Реч је о нападима који користе рањивости у софтверу. Примера ради, Митник наводи како је цена за такав пропуст на платформи иОС 1,5 милиона долара. За агенције које ће на тај начин моћи да шпијунирају милионе људи, такав износ је безначајан.
СВИ ТО РАДИМО! Ако ово урадите мобилном телефону, може да вам ЕКСПЛОДИРА поред главе!
– Код Андроид уређаја, цене таквих рањивости су много ниже - око 200 хиљада долара, јер је у питању рањивија платформа – наводи Митник, додавши како једноставно нема начин да просечан корисник открије има ли малициозни код на телефону.
Оно што корисници могу да ураде јесте да се побрину да увек користе последње издање софтвера (иОС или Андроид) те да користе снажне лозинке. Ако корисник икад посумња на то да му је уређај инфициран малициозним кодом, најједноставнији начин за поправак могуће штете је повратак на фабричка подешавања.