БУДУЋНОСТ: У космосу ће телесне течности користити као грађевински материјал
Ко би рекао...
Почетком 2019. године НАСА је најавила план у оквиру којег би астронаути из Сједињених Америчких Држава могли поново да се спусте на Месец, те тамо саграде базу која ће бити једна од станици на путу ка Марсу. У питању је Артемис Моон Програм, који је наишао и на бројне критике, будући да многи сматрају да би пажња од почетка требало да се фокусира на Црвену планету.
Једно од најважнијих питања ове мисије биће и питање грађевинског материјала који би се користио за изградњу базе, па експерти морају да трагају за решењима, будући да материјали који се користе на Земљи у овој ситуацији нису корисни. Тако се недавно у Јоурнал оф Цлеанер Продуцтион појавио научни рад који предлаже ново решење, а у питању је систем у оквиру којег би астронаути користили уреу из сопственог урина, а како би је комбиновали са материјалима који могу да се нађу у Месечевом тлу, и тако добијали материјал који подсећа на бетон.
МАЈКРОСОФТ: Имају нови патент за рударење криптовалута
ДОНЕЛИ ОДЛУКУ: Још две друштвене остају без ХД садржаја
ЛЕПО: Ускоро ћемо сами подешавати квалитет видеа за Јутјуб
Експерти тврде да би „фина месечева прашина“ у комбинацији са уреом могла да буде солидно решење, а идеја да се користе доступни материјали – реголит (растресити слој хетерогеног материјала који прекрива стене) којег има и на Земљи и на Месецу, те на неким астероидима, и вода која би се добијала из леда којег има у појединим областима на Месецу, и на крају урин, те други телесни отпад. Пројекат је још увек у почетним фазама развоја, па се чека да новостворени материјал положи још неке тестове, попут понашања у вакууму који би могао да изазове нежељене промене.