Да ли могуће имати легалан софтвер за мање пара?
Занимљиво...
Из дана у дан наилазимо на рекламе које нуде Windows, Office и друге програме за део официјелне цене и то – легално. Да ли је заиста тако?
Софтверске фирме већ годинама раде на заштити својих производа од копирања, а упдате је постао толико важан сегмент рада са софтвером да је све теже користити крековане верзије програма преузете са разних torrent-a и других сумњивих сајтова. Кад се неколико пута деси да софтвер у најнезгоднијем тренутку престане да функционише, схватите да вам нема друге но да платите за серијски број. Али, мора ли се платити пуна цена?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/344206/profimedia-0416829984.jpg?itok=BpG0a4xr)
ПРАВА СИТНИЦА: Нећете веровати колика је "плата" Елона Маска
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/05/07/profimedia-0516652968.jpg?itok=jnSPI_OA)
Продавали штит од 5Г мреже, а слали УСБ дриве од 128 МБ
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/03/16/epic_games_store.jpg?itok=lSZ29mAP)
Епиц гејм стор поклања још једну одличну видео игру
Толико смо навикли на разне попусте, групне куповине и “акције” да природно очекујемо да и софтвер негде може да се купи уз велики попуст. И заиста, рецимо на сајту гамефун365 дот цом налазимо Windows 10 Про за $32, Office Про 2016 за $28.19 и пакет Windows 10 Про Office 2019 Про за $43.37. Ако се мало потрудимо и пронађемо промо код (нпр. пц10), цене даље падају па Windows 10 Про кошта $13.27, Office Про 2019 – $37.34 и тако даље. Повољне су и цене за Висио, Пројецт, разне игре за PlayStation и Xbox…
Ако на овај начин купите кључ и помоћу њега инсталирате софтвер, сва је прилика да ће све проћи сасвим нормално – софтвер ће бити активиран и убудуће ће се редовно ажурирати. Али га све то не чини легалним – штавише, при било каквој контроли у фирми овај софтвер ће, већ самим тим што немате холограм и прописну фактуру, бити извор озбиљних проблема односно казни. Ако га користите у кућним условима, софтвер ће вероватно радити неко време, можда месецима, па и дуже. Али ако у неком тренутку, после ажурирања, буде лоциран као нелегалан, он ће бити аутоматски деактивиран што ћете препознати по црној позадини и поруци о потреби да се унесе легални број или позове служба подршке. После тога ће основни сигурности упдате-и ипак бити инсталирани, али не и друга унапређења Windows-a, а порука о нелегалности ће вас често нервирати. Мораћете нешто да предузмете, а куповина новог јефтиног броја тешко да је препоручљива – кроз пар таквих итерација дошли бисте до реалне цене Windows-a, али уз много више главобоље и изгубљеног времена.
Одакле долазе ови “јефтини бројеви”? Најлегалнији међу њима су покупљени са расходованих рачунара. То је заправо оригинални ОЕМ број, али је ОЕМ софтвер лиценцом везан за конкретан рачунар; није допуштено да га пренесете на следећи. Када је рачунар расходован, расходован је и Windows на њему. Ипак, ОЕМ број ће често омогућити још једну активацију, нарочито ако је од прве активације прошло доста времена. Тако активиран Windows ће вероватно трајно остати у пуној функцији, али наравно да он не пролази проверу легалности код евентуалне контроле у фирми.
Други извор су ОЕМ поол-ови произвођача хардвера, који имају алат за генерисање кодова о чијој употреби полажу рачуна Microsoft-u. Могуће је да неки тако генерисани бројеви процуре на црно тржиште. Најзад, постоје и кодови који су се некада дистрибуирали уз разни мањи хардвер, рецимо матичну плочу, али они опет нису легални на вашој конфигурацији, иако ће технички гледано активација проћи.
Све у свему, јефтини кодови за Windows вреде отприлике колико и коштају – мало.