ЗАБРИЊАВАЈУЋИ ПОДАЦИ: Малишани нису безбедни - на Фејсбуку и Инстаграму дневно око 100.000 деце буде изложено УЗНЕМИРАВАЊУ
Државни Тужилац Раул Торез, оптужио је Мету да омогућава одраслима да пронађу и преваре децу, али је компанија демантовала те тврдње.
На платформама друштвених медија Фејсбук и Инстаграм око 100.000 деце сваког дана изложено је сексуалном узнемиравању "на мрежи", показују интерни документи компаније Мета.
"ЗАОКРУЖИ И ПРЕТРАЖИ": Google има нову опцију (ВИДЕО)
ШТА СЕ ДЕШАВА СА НАЛОГОМ НА ДРУШТВЕНИМ МРЕЖАМА ПРЕМИНУЛОГ КОРИСНИКА? Ово је прво што породица покојника треба да уради
Google има своје "ГРОБЉЕ": На овом месту налази се готово 300 НЕУСПЕШНИХ ПРОИЗВОДА
У отпечаћеним правним документима које је канцеларија државног тужиоца Новог Мексика прикупила, описано је неколико оптужби против компаније Мета, укључујући и сведочење пред америчким Конгресом крајем прошле године једног вишег службеника Мете, чија је кћерка тражена путем Инстаграма.
Његови напори да се проблем реши, како је рекао, игнорисани су, стоји у списима. Документа објављена у среду увече део су тужбе коју је 5. децембра прошле године покренула канцеларија државног тужиоца Новог Мексика, у којој се наводи да су Метине друштвене мреже постале тржишта за предаторе деце.
Државни Тужилац Раул Торез, оптужио је Мету да омогућава одраслима да пронађу и преваре децу, али је компанија демантовала те тврдње, рекавши да оне представљају погрешну процену рада компаније на основу селективних докумената и изјава.
- Желимо да тинејџери имају безбедно искуство на мрежи које одговара њиховом узрасту и имамо преко 30 алата који у томе пружају подршку њима и њиховим родитељима - наводи се у саопштењу компаније.
Међутим, док Мета са једне стране тврди да је предузела "значајне кораке како би спречила да тинејџери доживе нежељени контакт, посебно са одраслима", у тужби се, са друге стране, компанија оптужује за недовољно улагање у смањење сексуализације на Инстаграму, што се, како пише, може видети по коментарима на садржај које постављају малолетници.
Додатно, у тужби се истиче да су запослени у компанији Мета забринути у вези са безбедношћу деце, посебно истичући коришћење Фејсбуковог алата за слање порука, Месинџера, "за координацију активности трговине људима". У прилог томе, у документа је укључен и интерни имејл из 2017. године у коме се руководство компаније противи скенирању Фејсбук Месинџера у потрази за "штетним садржајем" јер би то, како пише, ставило ту апликацију компаније "у неповољан положај" у односу на алате других, које би могле понудити више приватности.
Компанија Мета је у децембру критикована због увођења енд-то-енд енкрипције за поруке послате на Фејсбуку и преко Месинџера, чиме се садржај поруке скрива од било кога осим од пошиљаоца и примаоца. Увођење шифрованих порука критиковали су стручњаци за безбедност деце, креатори политике и органи за спровођење закона рекавши да то омета напоре за спасавање жртава трговине децом и кривично гоњење предатора.