Епл, Гугл, Мајкрософт и Фејсбук покушавају: Ко ће први успети да УБИЈЕ СМАРТФОНЕ?
Љута борба већ траје!
Можда нисте тога свесни, али сведоци смо врло раних фаза битке која ће одлучити ко ће доминирати наредном фазом развоја рачунарства. Епл и Гугл тренутно доминирају тржиштем паметних телефона, али то не значи да ће ту позицију задржати када се у арени појаве потпуно нове платформе, попут оних за проширену и виртуелну стварност.
Амазон, Мајкрософт и Фејсбук морали су "с клупе" да посматрају успон и ширење паметних телефона. Очекује се, међутим, да неће седети скрштених руку и пропустити прилике које нуде нове технологије. Штавише, једва ће дочекати прилику да докрајче конкуренцију. Свака велика технолошка промена доноси велике прилике неколицини предузетника који је примете на време. Седамдесетих година прошлог века Епл и Мајкрософт су почели да граде данашња царства, кладећи се на ширење персоналних рачунара.
Епл је данас богатија компанија од ИБМ-а, који је до седамдесетих био недодирљиви краљ мајнфрејм рачунара. Мајкрософт се нашао у позицији сличној ИБМ-овој, након што није сасвим добро разумео пун потенцијал паметних телефона. Успавани џин се пробудио тек након што су Епл и Гугл већ загосподарили тим тржиштем.
Технологије проширене и виртуалне стварности могле би да донесу следећи велики заокрет и успут потисну смартфоне. Зашто бисте носили паметни телефон у џепу када Нетфликс, Воцап, интернет прегледачи и на стотине других сервиса могу да плутају пред вашим очима, у паметним наочарима попут Гугловог модела "Glass"?
Многи ће рећи да је реч о пролазној моди. Можда би та оцена била тачна када трка за доминантну платформу за проширену стварност већ не би била у току. Амазонова Алекса првенствено се сматра дигиталном личном помоћницом, али она већ задире у домен проширене стварности. Мајкрософт је развио сопствене холограмске наочаре ХолоЛенс, а Фејсбук и Снепчет их уграђује директно у камере.
Ко год изашао као победник, сигурно је да ће нова платформа урадити смартфону оно што су лични рачунари урадили мејнфрејм рачунарима: потиснути их на маргину.
Епл и Гугл су тога и те како свесни, па "јабучари", piše Business Инсидер, развијају АРкит, систем за уградњу проширене стварности у апликације за Ајфон, које ће користити камеру тог мобилног телефона. Ако икад одлуче да избаце паметне наочаре, имаће основу за апликације и уређај који може да их подржава.
Гугл на развоју платформе за проширену стварност ради у оквиру неколико пројеката, међу којима је и Танго. Компанија је већ свету понудила паметне наочаре, додуше безуспешно. Што не значи да је одустала, у шта смо уверили недавно.