Ево како да лако ОЧИСТИТЕ ТАСТАТУРУ а да је не покварите или разбијете!
Шест простих корака.
Већина нас се не брине претерано добро о тастарури свог рачунара. Једемо над њима, проливамо пића и углавном их уопште не чистимо. Тастатура постаје све више и више лепљива, прљава и уопштено одвратна све док неки од тастера не престане да реагује или нетко други не примети колико је прљава. Срећом, чишћење тастатуре и није тако тешко. Мислите о томе као о чишћењу зуба, али за ваше рачунар, пише "Популар Сциенце".
1. Искључите машину. Увек је најбоље искључити тастатуру пре него што кренете са дезинфекцијом. Ако имате лаптоп, треба да искључите цео уређај, док је код десктоп рачунара довољно само да извучете кабал тастатуре.
Заплет и расплет серија моћи ћете да бирате и мењате ПРИТИСКОМ НА ДАЉИНСКИ!
2. Пажљиво протресите. Добро ухватите и пажљиво окрените свој лаптоп или тастатуру наопако. Станите изнад канте за смеће и нежно протресите уређај тако да све мрвице и осушени остаци хране поиспадају напоље, захваљујући сили гравитације. Ово уклањање остатака важан је први корак јер избацује велике, чврсте комадиће смећа који би вам сметали при каснијем детаљнијем чишћењу.
3. Користи и предности компримованог ваздуха. Баш попут намештаја који седи на једном месту и ништа не ради, простори између дугмића прави су магнет за прашину. Те честице, као и најситније комадиће хране, готово је немогуће избацити само протресањем тастатуре. Због тога нам треба компримовани ваздух, који се налази у лименкама које можете купити у трговинама с информатичком опремом. Помоћу њих можете да избаците прашину и другу ситну нечистоћу из свих места до којих не можете иначе доћи.
ОПАСНЕ БАТЕРИЈЕ: Ево зашто наши мобилни телефони и таблети могу да експлодирају! (ФОТО)
4. Време је за трљање. Сада када сте се решили све прашине и сувих комадића отпада, време је за чишћење лепљивих површина. За то ће вам бити потребни памучни туфери, штапићи за ухо и аклохол за чишћење. Капните мало алкохола на туфер и пажљиво очистите лепљиву површину дугмића. За простор између њих користите штапиће за уши. Пазите да не ставите превише алкохола, као и да чистите само спољни део.
5. Уклањање дугмића. Обично је комбинација трешења, спреја и трљања алкохолом довољна, али ако су вам неки дугмићи и даље слепљени, или ако сте уверени да испод њих има још смећа, некада их можете померити и на тај начин лакше очистити. Ова техника првенствено зависи од врсте тастатуре коју имате.
6. Будите редовни. Учесталост је кључна. Баш као и када је реч о чишчењу зуба, што чешће чистите своју тастатуру, мања је вероватноћа да ће се накупити прљавштина и смеће.