Ево како можете избећи неке од највећих гњаважа Windows 10
Иако је значајно стабилнији и поузданији но што је то пре био, Микрософтов оперативни систем ипак и даље може приуштити ситуације у којима бисмо најрадије чупали косу од муке.
Огроман је број начина на који нам модерне технологије олакшавају свакодневни живот и пословање. Али, то не значи како бар понекад нису и извор фрустрација.
Доносимо преглед неколико таквих сценарија и савета како их што безболније пребродити.
Досадне софтверске надоградње и неочекивана поновна покретања сустава
У пет година колико је Windows 10 са нама ово су вероватно проблеми на које се корисници најчешће жале. Реч је о ситуацијама у којима се, на пример, рачунало само поновно покрене како би инсталирало надоградњу и притом у неповрат пошаље све што сте радили, а нисте спремили.
Или онима у којима морате дуго чекати док инсталација надоградње доврши, а вама се жури довршити посао јер вас рокови стишћу.
У раним данима Windowsa 10 Микрософт нам је прилично ишао на живце с агресивним наметањем надоградњи и присилних поновних покретања. Није помогло то што су надоградње понекад стизале неочекивано.
У међувремену се стање у великој мери поправило, делом и због притиска корисника, па надоградње сад долазе с вишекратним упозорењима, нарочито оне које траже поновно покретање система.
Такође, могуће је бирати хоћете ли одмах инсталирати надоградње које нису кључне.
Нежељене апликације
У Микрософту су склони прединсталирати софтвер који није нужан за функционирање Windows 10 (попут игара као што су Farmville или Candy Црусх). Ако их уклоните, неретко ће се вратити с овом или оном софтверском надоградњом.
Постоји сигуран начин како се тога можете решити, али он тражи инсталацију издања Windows 10 Ентерприсе или корисничког рачуна за пословњаке Microsoft 365, за које је потребно платити.
Друге прединсталиране апликације
Као и други оперативни систем, Windows 10 долази с низом прединсталираних апликација, намењених обављању основних функција при кориштењу рачунала. Али, ту се нађе и сувишних апликација које беспотребно заузимају меморију.
Неке од њих могуће је деинсталирати, друге не. Срећом, не заузимају баш јако много места па не представљају велики проблем.
Изборник Старт
Windows 10 Старт коминација је изборника Старт из издања Windows 7 (попис програма посложен абецедно по којем можете скроловати) и дела истог елемента из Windows 8 (више плочица различитих величина).
Плочицама је могуће мењати величину и друкчије их посложити, али то је досадан поступак који није могуће лако реплицирати при постављању новог рачунала.
Тиме се може позабавити екипа која се одлично разуме у функционирање Windowsa па знају одговарајуће заповеди за PowerShell. Ми обични смртници осуђени су на ручни рад.
Програми који се сами покрећу
Програми који се убаце у категорију ауто-старт (често без вашег знања и дозволе) оптерећују ресурсе вашег рачунала сваки пут кад га покренете и док га користите.
Можете у одређеној мери унети ред ако отворите редом Settings па Apps и затим Стартуп. Наћи ћете повећи попис апликација које се саме активирају. Прочешљајте попис, избаците оне које нису нужне.
Дугме за Цортану на таскбару
Ако немате намеру користити гласовне поруке за дигиталну особну помоћницу Цортану, вероватно ћете хтети да се решите повеће сличице уз кућицу за претрагу која је представља.
Како би сакрили то дугме поставите курсор миша на таскбар и кликните десним дугметом па у изборнику одзначите опцију Show Цортана Button.
Чудни назив мапе за ваш кориснички профил
Кад се први пут улогујете на кориснички рачунар при Microsoftu, Windows ће направити нову мапу за корисника (у Ц:\Усерс) и аутоматски јој доделити име, користећи првих пет слова адресе (емаил-а) коју сте пријавили при споменутом корисничком рачуну.
Ако већ постоји мапа тог назива Windows ће додати цртицу и седам насумично одабраних слова. Како би то избегли при првом логовању, користите локални кориснички рачун, па тек касније придодајте кориснички рачун при Microsoftu.