Ево ко и због чега купује класичне телефоне у 2020. години
Веома важно...
Смартфон у вашем џепу може да направи милионе обрачуна у секунди, да вам омогући играње запањујућих 3Д видео-игара, или приступ било којој информацији на свету. Данас све ово прихватамо "здраво за готово", нарочито ако се сетимо почетака.
Упркос свему, и даље се производе мобилни телефони као што је чувена Нокиа "цигла". Али ко их купује, и зашто?
Кратка историја "класичних" мобилних телефона
СУЛУДО: Затвор за инфлуенсерке због непримереног садржаја на ТикТоку
Ево како да правилно очистите тастатуру - а да је не упропастите! (ФОТО/ВИДЕО)
Већи део 1990-их и 2000-их може да се сврста у две категорије када су мобилни телфони у питању: Класични и "они други".
У класичне телефоне убрајамо оне који су могли да врше само основне функције - позивање и слање СМС-ова. Били су прављени за масовно тржиште, али нису имали неку већу употребну вредност од ове основне. Да илуструјемо ову групу, довољно је да се подсетимо модела као што су Нокиа 3310 или Моторола СтарТац.
Како је време одмицало, телефони су добијали више функција, као што су видео и фото поруке, као и основно прегледање интернета кроз технологије као што је Wireless Application Протоцол (WAP).
Међутим, високи трошкови и релативно лош квалитет мреже драстично су ограничавали кориснике. Већина људи и даље је користила телефоне само за основне потребе. Ипак, да поменемо неке чланове ове друге групе: Ту спадају разни уређаји, као што су Псион Сериес 5, Нокиа Communicator, или BlackBerry.
Класични мобилни телефони у 2020. години
Можда бисте помислили да су класични мобилни елефони нестали у потпуности под налетом смартфона. Међутим, то баш и није тачно - нарочито су популарни у регионима као што је подсахарска Африка, где су чак и најјефтинији Андроид уређаји једноставно прескупи за многе становнике.
Такође је занимљиво и то што постоји велика дигитална економија усредсређена на класичне мобилне телефоне. Најбољи пример за то је М-Песа, сервис који служи становницима афричких држава попут Кеније и Танзаније да шаљу и примају новац путем СМС-а.
На западу, међутим, класични телефони заузимају нешто другачију позицију на тржишту. Они су често популаран избор за старије људе, који се не сналазе баш најбоље са технологијом.
Ту је и елемент носталгије. Многи савремени телефони су једноставно унапређене верзије ранијих уређаја. Пример за то је Нокиа, која има модернизоване верзије модела 3310, 8110 и 5310. Сви су то и даље "основни" телефони, али сада имају екране у боји, могућност музичке репродукцију и фотографисања.
Вероватно се овакви телефони користе као резервна варијанта, или у окружењима у којима би смартфон могао бити оштећен, као што су музички фестивали.
Негде на пола пута
Постоје уређаји, међутим, који се налазе негде на средини, између класичних телефона и смартфона. Они функционишу уз помоћ оперативног система који се зове КаиОС.
Ови телефони често подсећају на уређаје пре смартфона и садрже функције попут физичке тастатуре. Међутим, они такође имају и функције карактеристичне за смартфоне, као што су Play Сторе, Web Browser или Воице Assistant.
Иначе, КаиОС је почео као Firefox ОС, када је Mozilla покушала да створи оперативни систем за смартфоне који би био достојан ривал за Андроид и иОС. највећа предност требало је да му буде то што може да се покрене и на јефтинијим, доста слабим уређајима.
Ипак, Mozilla је 2017. одустала од, али то није био крај - преузела је интернет-заједница, развијајући КаиОС на темељу Boot 2 Гецко пројекта.У мају прошле године, иначе, КаиОС је обележио 100 милиона уређаја на којима функционише.
Све у свему, класични мобилни телефони ускоро би могли још више да буду потиснути, услед све већег развоја КаиОС, али и Андроид Го пројекта, Андроидовог покушаја да доведе свој ОС на слабије уређаје.
Занима нас и шта ви мислите. Да ли користите "класичне" мобилне телефоне, и да ли сматрате да и даље имају будућност ма тржишту?