Ово су 5 најбогатијих технолошких компанија на свету
Пуно зарађују.
Свима који су у технолошкој индустрији је јасно да компаније као што је Амазон и Apple зарађују огроман новац, али ко заправо има „најздравији“ банковни рачун? Портал TNW је решио да сазна и пронађе које су технолошке компаније прави МВП (упозорење, то нису ни Амазон ни Apple) – ево како:
Метода која се најчешће користи за процену финансијског здравља предузећа која поседују акције на берзи је однос дуга и капитала. То указује на биланс стања компаније, колико је компанија позајмила за финансирање својих средстава (то јест дугови), насупрот колико новца има у својим резервама које је генерисала од свог прихода (то јест средства у стопостотном власништву).
Самсунг направио апликацију за прању руку у оквиру Galaxy паметних сатова
Малициозна апликација угрожава милионе андроид корисника
Велики однос дуга и капитала обично је повезан са високим ризиком акција, јер то значи да је компанија агресивно финансирала свој раст дугом. Идеалан или најчешћи однос не постоји, а варира и од индустрије до индустрије, јер свака има различите капиталне потребе и стопе раста.
Однос дуга и капитала
Уколико погледате однос дуга и капитала, добијете само досадне проценте, док нас занима чиста готовина. Стога је портал TNW размотрио разлику између чистог новца и дуга компаније, указујући на количину њених залиха за улагање у истраживање и развој, маркетинг, продају или спајања и аквизиције. Резерве се такође могу користити за награђивање акционара у облику дивиденди или откупа акција, индиректно награђивање акционара док се повећана несташица неплаћених акција повећава цену акција.
Међутим, без обзира на то како посматрате, велика резерва је луксуз, компанији пружа флексибилност и снажан је показатељ здравља компаније. Дакле, ево највећих резерви које је TNW портал пронашао према последњим тромесечним извештајима о заради.
Алпхабет (ГООГ) – Позитиван биланс од 100 милијарди долара
Алпхабет, Google-ova матична компанија, има укупне залихе готовине у износу од 117 милијарди долара и укупан износ дуга од 17 милијарди долара. Резултат је позитиван биланс од 100 милијарди долара. То је највиши позитивни биланс било које компаније са акцијама на берзи.
Microsoft (МСФТ) – Позитиван биланс од 53 милијарди долара
Microsoft има укупне залихе готовине у износу од 137 милијарди долара и укупан износ дуга од 84 милијарде долара. Резултат је позитиван биланс од 53 милијарде долара.
Facebook (ФБ) – Позитиван биланс од 49 милијарди долара
Конгломерат друштвених мрежа и сервиса, Facebook, има укупну залиху готовине у износу од 60 милијарди долара и укупан износ дуга од 11 милијарди долара. Резултат је позитиван биланс од 49 милијарди долара.
Cisco (ЦСЦО) – Позитиван биланс од 11 милијарди долара
Добављач мрежне опреме Cisco има укупну залиху новца од 28 милијарди долара и укупан износ дуга од 17 милијарди долара. Резултат је позитиван биланс од 11 милијарди долара.
NVIDIA (НВДА) – Позитиван биланс од девет милијарди долара
Произвођач графичких карти NVIDIA има укупну залиху готовине у износу од 16 милијарди долара и укупан износ дуга од седам милијарди долара. Резултат је позитиван биланс од девет милијарди долара.