Ево шта се дешава са вашим лаптопом ако га остављате стално укљученог у струју...
Батерија лаптоп рачунара не може превише да се напуни, али ако се потпуно испразни, можете доћи до њеног оштећења...
Да ли је боље лаптоп држати стално укључен у струју или треба напунити батерију па га користити "без кабла"?
То питање сте себи сигурно поставили више пута, нарочито ако у последњих годину дана углавном радите од куће. Изгледа, међутим, да одговор на њега баш и није тако једноставан, већ зависи од више фактора.
Колико познајете батерију свог лаптопа?
Преносиви рачунари користе две врсте батерија: литијум-јонске и литијум-полимерске. Иако је реч о различитим технологијама, оне функционишу на сличан начин, генеришући снагу кретањем електрона. Тај стални проток је неопходан да батерија буде здрава, пише Маке Усе Оф.
За обе врсте батерија важе следеће тврдње (бар када су савремени лаптоп рачунари у питању):
- Батерија не може превише да се напуни. Не постоји опасност од прекомерног пуњења ако је компјутер стално укључен у струју. Чим досегне 100 одсто напуњености, престаће да се пуни и неће се поновно покренути све док напон не падне испод одређеног нивоа.
- Ако потпуно испразните батерију, можете да је оштетите. Ако батерију дуже времена држите испражњеном, може доћи до стања "дубоког пражњења". То може да доведе до стања у коме батерију више нећете моћи да напуните.
То, међутим, не значи да би лаптоп требало стално да буде укључен у струју.
Шта све може да оштети батерију?
Батерије на бази литијума су, саме по себи, нестабилне. Њихов капацитет почињу да се губи од самог тренутка произвовње, а ту су и бројни фактори који убрзавају њихово "трошење". То подразумева:
- Циклусе пуњења и пражњења - Свака батерија има коначан број пута колико се може напунити и испразнити,
- Ниво напона - Што је ниво напуњености виши (мерено у волтима по ћелији), то је краћи животни век батерије,
- Висока температура - Преко 30 степени Целзијуса може батерији нанети непоправљиву штету.
Последња два фактора нас овде највише занимају. У обимној студији сајта Battery University истиче се да ниво напона и високе температуре, појединачно, скраћују живот батерије, а комбиновано - још више.
Напуњеност или напон?
Литијум-јонске батерије се пуне до 4,2 волте по ћелији, што износи 100 одсто њиховог капацитета. На том нивоу, батерија ће имати животни век од 300 до 500 циклуса пражњења.
Свако смањење напуњености од 0,1 волт по ћелијама удвостручује број циклуса пражњења, све док се не постигне оптималан ниво: 3,90 В по ћелији, са 2.400 до 4.000 циклуса пражњења. Нажалост, на том нивоу батерија је напуњена тек око 60 одсто капацитета. То значи да ће време рада бити мало више од половине потпуно напуњене батерије.
Топлота
Високе температуре, оне преко 30 степени Целзијуса, ће скратити животни век батерије без обзира на друге факторе. Зато је остављање лаптопа у аутомобилу лети веома лоша идеја.
А када се "искомбинују" високе температуре са високим напоном, ефекти су још гори. Поменута студија показује да би батерији остављеној са 40 одсто напуњености, на температури од 40 степени, после годину дана, укупан капацитет опао на 85 одсто.
Дакле, ако трајно пуните батерију до 100 одсто капацитета, полако ћете јој скратити живот. Задржавање на 100 одсто и излагање високим температурама ће га скратити још брже.
Такође, захтевни задаци, као што су играње видео игара или видео монтажа знатно ће повећати ниво топлоте рачунара, а кориштење лаптопа на нпр. јастуку или било ком месту које ограничава порток ваздуха заробиће топлоту у њему.
Да ли лаптоп треба да буде стално укључен у струју?
На то питање индустрија рачунара нема јединствен одговор.
Тако Ацер преопручује да се батерија вади из лаптоп рачунара (уколико је то могуће), када га не користимо. Асус, међутим, тврди да батерију требало испразнити бар до 50 одсто капацитета сваке две недеље, док Dell из поручују да нема проблема ако рачунар стално стоји укључен у струју. Apple наводи да њихови лаптопови не би смели да буду укључени у струју све време, већ да би наизменично требало користити батерију и напон из мреже.
Дакле, ако оставите свој преносни рачунар укључен у струју, краткорочно неће проузроковати никакву штету. Међутим, ако га будете користили само на такав начин, скоро је сигурно да ћете након годину дана приметити да је капацитет батерије знатно смањен. С друге стране, уколико свој лаптоп укључујете у струју само због пуњења, брже ћете проћи кроз циклусе пражњења батерије.
Дакле, најбоље решење је компромис између то двоје: свој лаптоп неколико дана недељно користите само "на батерији", а остале дане моће да буде укључен у струју.