"То је невероватно опасно"
Иако би нови алат могао корисницима помоћи да не наседају на преваре, он има и другу, много опаснију страну.
На Google конференцији за developere технолошка компанија је представила бројне новитете, већином засноване на вештачкој интелигенцији – од имплементације АИ-а у претраживању, интеграције у Андроид и Chrome па до алата за креирање видеа из текстуалних упита. Између осталог, представљен је и занимљив АИ алат који кориснике упозорава на потенцијалне лажне позиве, односно да се ради о могућој превари.
С једне стране, ово делује као веома корисна опција, али како упозоравају неки стручњаци за приватност, ради се о веома опасном алату. Тај алат, који ће користити Гемини Нано верзију Гооге вештачке интелигенције направљену тако да може да се покреће на самим мобилним уређајима, прати телефонске разговоре и, на основу садржаја разговора, упозорава кориснике на опасност од преварантских позива.
Проблем је, наравно, у чињеници што у суштни Google прислушкује све о чему се разговара па се поставља питање ко би уопште хтео да омогући дозволу технологији за праћење приватних разговора. Из Google-a наглашавају да се сав процес анализе позива одвија на самом телефону, тако да се приватни разговори неће слати на неки удаљени сервер и тамо анализирати.
Потребно је нагласити да и даље има доста непознаница о овом алату. Осим што није познато када би могао да постане доступан корисницима, из Google-a нису открили на који начин ће технологија моћи да препозна да је реч о превари и како мисле да спрече да вештачка интелигенција праве и искрене разговоре означи као преварантске.
Google-ova уверавања да разговори остају потпуно приватни ипак нису смирила стручњаке за приватност и безбедност, који ову опцију сматрају застрашујућом. "Док су оглашивачи до сада пратили све што претражујемо на интернету и странице које отварамо, никада нису пратили наше телефонске разговоре, који су најприватнија ствар коју радимо", упозорава Алберт Фокс KKan из Surveillance Technology Oversight Пројецта.
Слично размишља и председница Сигнала Мередит Витакер, за коју је тај алат представља пут према централизованом скенирању уређаја на страни клијента. "То је невероватно опасно", упозорава Витакер. "Кратак је пут од откривања превара до проналажења образаца повезаних с репродуктивном негом, пружању ресурса повезаних с LGBTQ заједницама и слично", објаснила је Witaker која је добро упозната са стањем у Google-u у којем је провела 13 година.