ИМА ПЕРСПЕКТИВУ: Киша је добар, али слабо искоришћен извор енергије
Невероватна ствар...
Током претходног периода било је много покушаја генерисања електричне енергије употребом кише, али се ни један није показао као довољно делотворан за свакодневну употребу. Срећом, постоји шанса да ће се то у наредном периоду променити. Истраживачи су успели да направе генератор који је у стању да тренутно произведе изненађујуће велики напон из капљица воде. Само једна капљица обезбеђује 140В, што је довољно да се у тренутку упали 100 малих ЛЕД сијалица. То је више од 1000 пута јача електрична енергија у односу на раније генераторе напајане на исти начин.
Нови дизајн заснива се на електродама од којих је једна алуминијумска, а друга је направљена од оксида Индијума и калаја која је пресвучена танким слојем тефлона, материјала који има „квази-перманентно“ електрично пуњење. Када капљица додирне површину, ствара затворено електрично коло, што помаже да се у потпуности испразни сва сачувана енергија. Технологија може да се користи где год има кише – што је она обилнија и што је континуалнији додир капљица, то ће се производити више енергије.
ОТКЛОНИЛИ ПРОБЛЕМ: Спорни баг са претраживањем је поправљен
СВЕ ВИШЕ ЉУДИ: Јутјуб Премијум и Мусиц има преко 20 милиона пратилаца
Овај начин стварања електричне енергије је још увек у домену лабораторијских испитивања. Тренутно пражњење, које је сада постигнуто, је релативно једноставно, али је тек обезбеђивање континуираног напајања основни предуслов за било какву реалну примену. Потенцијал свакако постоји, јер ако се превазиђе поменути проблем, биће довољно да се овакви генератори поставе на површину која кисне (или на било коју другу мокру површину), да би се добила електрична енергија. То би могло да направи револуцију у многим пољима – на пример обезбедиће неограничену количину енергије бродовима, а чак бисмо могли да добијемо и пуњаче електричних уређаја који би се напајали преко отворених кишобрана током кишних дана.