ИНФОРМАЦИОНА БЕЗБЕДНОСТ ЈЕ ЗАЈЕДНИЧКА ОДГОВОРНОСТ: Одржана је Национална сајбер конференција Националног ЦЕРТ-а и РНИДС-а
Будимо безбедни на интернету.
Регулаторно тело за електронске комуникације и поштанске услуге РАТЕЛ и Фондација "Регистар националног интернет домена Србије" (РНИДС) одржали су конференцију посвећену информационој безбедности, под слоганом "Информациона безбедност – заједничка одговорност".
Конференција је организована 17. октобра, у хотелу Crowne Плаза у Београду, уз подршку Министарства информисања и телекомуникација и организације Мрежа за сајбер безбедност.
"НОВЕ" ТЕХНОЛОГИЈЕ ОСВАЈАЈУ СРБИЈУ: Истраживање дало јасне резултате - Ако размишљате да покренете бизнис, ово морате да знате!
БАТЕРИЈА ТЕЛЕФОНА ВАМ СЕ БРЖЕ ПРАЗНИ НЕГО ПРЕ? Ево у чему грешите током пуњења
Након саме конференције Дијана Милутиновић, самостална сарадница за маркетинг и комуникације РНИДС, нам је дала одговоре на неколико питања.
- Европски месец информационе безбедности, односно сајбер безбедности на иницијативу ЕНИСА - Агенција европске уније за сајбер безбедност, обележава се широм Европе, а различите организације попут наших, које данас организују ову конференцију, предузимају различите активности да би подигле свест и других организација и грађана о претњама које вребају у сајбер простору, са циљем да се направи безбеднији амбијент за живот, рад, и функционисање у свету који је увелико ослоњен на интернет и услуге које он пружа. Током данашње конференције имали смо прилике да слушамо о нацрту новог Закона о информационој безбедности Републике Србије, затим да пратимо и панел који се тиче, тзв. НИС2 директиве и имплементације ове важне регулативе ЕУ у различитим земљама.
- Чули смо новине када је реч о информационо - безбедносном пејзажу у нашој земљи, слушали смо каква се регулатива промењује на безедност финасијског сектора, какве мере се предузимају да би се, системи који су изузетно важни за функционисање у свакодневном животу, заштитили. Било је речи о томе какве нове претње је вештачка интелигенција поставила пред нас, али исто тако како се алгоритми машинског учења могу користити за детекцију и одбрану од одређених сајбер напада. Шта би грађани требало да знају да би се адекватно заштитили? Треба да предузму активан однос према заштити, да размишљају о томе, да се информишу, да предузму основне рутине сајбер хигијене чиме би њихова безбедност била много виша. То су једноставне рутине од вођења рачуна о шифрама, омогућавања вишефакторских аутентификација на свим сервисима који то омогућавају, редовног ажурирања софтвера итд.
- Ако погледамо резултате различитих истраживања, грађани ће у више од 90% случајева рећи да су свесни опасности, да су упознати са опасностима, међутим пракса говори другачије, па имамо ситуације да је неверовартан број људи био жртва одређене врсте напада, било да је реч о томе да су се "упецали" на неки фишинг линк, или "скинули" малвер на своје уређаје. Суштински то што знамо да нешто постоји не значи да смо апсолутно способни да се од тога одбранимо, а јако често нисмо способни да идентификујемо претњу која је до нас дошла, зато је едукација и информисање изузетно важно. Нове технологије су омогућиле да напади који се изводе буду другачији, да буду софистициранији, између осталог и употреба вештачке интелигенције за сајбер криминал. Са тим у вези потребан је опрез више него икад, без обзира што се са друге стране ради на томе да се развијају системи и решења који такве претње могу да препознају и да заштите грађане. Међутим, ниједан систем и ниједна организација, колико год улагали у сајбер безбедност и у заштиту својих система и едукацију својих корисника, не могу некога да спрече да направи тај један погрешан корак и да кликне на тај један погрешан линк.
- На наведеној адреси zaštitise.rs прошле године смо пласирали кратак едукативни видео серијал где су објашњене неке најчешће претње, начини да се од њих штитимо и како да их препознамо. Ове године је садржај на веб сајту богатији, имамо и инфографике које такође описују базичне претње, а које су приређивали током године студенти Факултета безбедности, јер брига о сајбер безбедности и уопште сајбер безбедност не треба да буде тема само за један месец, већ тема о којој се стално разговара управо због поменуте едукације и информисања. У наредним данима на наведеној веб-адреси биће објављен и превод врло корисне и занимљиве апликације, односно Cyber Security квиза који је прилагођен корисницима различитог нивао знања, па ће имати прилике на српском језику да пролазе кроз лекције, решавају задатке, чак се и такмиче са другим корисницима платформе. Квиз покрва и техничке претње (у смислу различитих напада), али и теме као што су безбеднији рад од куће, заштитиа деце на интернету, приватности на интернету итд.
Према речима Душка Коџића, директора Сектора за информациону безбедност и технологије РАТЕЛ-а, који се обратио присутнима у угодном излагању, за постизање адекватног нивоа безбедности у сајбер простору, поред неопходних техничких решења, одговарајућег стратешког приступа и правног оквира, од изузетног значаја је и појединачни приступ сваког корисника, у виду одговорног коришћења интернета.
У складу са наведеним, истакао је да овогодишњи слоган октобарских активности "Информациона безбедност – заједничка одговорност" није случајност, јер се адекватан ниво безбедности једне државе може постићи само заједничким деловањем и одговорним приступом свакога појединца.
Сви они који су заинтересовани могу да погледају снимак конференције на следећем линку.