Интернет корисници шокирани оним што се крије иза опције "Ја нисам робот"
Интернет је мрежа која никада не мирује, а где је од свега најугроженија сигурност и приватност корисника. Један од начина да се оне провере је опција "И ам нот а робот". Стога, многе је изненадило шта се заправо крије иза квадратића који смо досад небројено пута означили.
Ако сте корисник интернета сигурно вам се морало десити да вас приликом уласка на поједине веб странице дочека сигурносна провера у којој је потребно да потврдите да "нисте робот".
Често попраћена квадратићима у којима је потребно разабрати фотографије семафора, пешачких прелаза, трактора и сличних предмета, она је постала саставни део нашег сурфовања интернетом.
Иако већина људи настоји да што пре изврши задатак који се нађе пред њима, мали број људи размишљао је о томе шта се крије иза ове опције.
То је објашњено у епизоди емисије QI из 2020. године, где је водитељка Санди Токсвиг открила о чему је реч. Исечак из емисије сада је освануо на ТикТоку, а многи корисници остали су у чуду због онога што су сазнали.
"Није поента у означавању тог квадратића. Права ствар је у ономе како сте се понашали пре него што сте га означили", објаснила је Санди, па наставила:
"Да будем искрена, не могу да откријем све појединости, али укратко говорећи, означите квадратић и то веб место ће извршити проверу ваше историје претраживања", истакла је.
"Примера ради, пре него што сте означили квадратић погледали сте неколико видео записа с мачкама, свидео вам се твит о Грети Тунберг, проверили сте свој Gmail – све то их наводи да мисле да се иза екрана налази човек", рекла је.
"У суштини, када означите 'Ја нисам робот', упућујете страницу да погледа ваше податке и сама одлучи о чему се ради. Ако рачунар није сигуран, онда вас упућује да кликнете на фотографије противпожарних хидраната", додаје.
По свему закључујући, опција "Ја нисам робот", заправо је прикривено одобрење да дате одређеној веб страници да "пречешља" вашу историју прегледа садржаја.
Снимак је поново постао актуелан након што је ово била тема аустралијских радио водитеља Фиција и Випа, а многе је запрепастило оно што су имали прилику да чују.
Корисници су изразили неверицу због овог сазнања, питајући се да ли се ради о истини или не, а многи су закључили и да нешто овакво "делује илегално".
"Чекај, шта? Како ово нисам знао", написао је један корисник.
"Први пут чујем за ово. Истражио сам и, нажалост, изгледа да је тачно", додао је други.
"Ово је тотално нарушавање приватности", неко је закључио.
Снимак је за кратко време прикупио преко три милиона прегледа.