ИПАК ЗАКАЗАЛИ: Вештачку интелигенцију превариле маске
Треба још да се ради...
Технологија препознавања лица се све више користи, од надзора владе до одређених логовања на интернету, посебно у Кини.
Нов тест, о ком је известио Фортуне, доводи у питање тачност таквих система показујући тако да их могу заварати корисници који носе маске.
Да би обавила тест, компанија која се бави вештачком интелигенцијом наручила је веома квалитетне 3Д маске које су опонашале лице друге особе. Хтели су да утврде да ли неко може ношењем овакве маске да превари систем препознавања лица. Истраживачи су били у могућности да плаћају са рачуна друге особе преко платног система AliPay и WeChat.
НАСЛЕДНИК: Кажу да серија "The Witcher" може да наследи "Гаме оф Thrones" (ВИДЕО)
ПОДСЕЋА ДОСТА: "XBOX СЕРИЕС X" је у ствари гејминг ПЦ
УПОЗОРЕЊЕ ПРВО: Инстаграм ће обавештавати пре постављања УВРЕДЉИВОГ садржаја
Тим је чак могао да превари системе на аеродромима. На аеродрому Шипол у Амстердаму успели су да преваре селф-боардинг систем са само фотографијом лица друге особе. Такође, преварили су системе железничких станица у Кини где путници користе препознавање лица како би платили своје путовање. Сви тестови су надгледани и изведени уз дозволу.
Ово није први пут да се изражава забринутост због тачности технологије препознавања лица. Америчка унија за грађанске слободе у августу је објавила да је технологија погрешно идентификовала 26 калифорнијских законодаваца, пре свега људи који нису били белци. Други извештај из Велике Британије открио је да полицијски систем препознавања лица има стопу грешака од 81%.
Сигурно је да су неки системи препознавања лица бољи од других. Кнерон је, на пример, објавио да њихов тест није заварао iPhone X. Међутим, други системи су лако обманути што потенцијално може да доведе до превара. Оно што изазива забринутост је да би људи могли лажно да се представљају као богати појединци и приступају њиховим банкарским или другим рачунима, или чак да би терористи могли да заобиђу мере безбедности.