ИЗ ЦЕЛОГ СВЕТА: Кинеско село привлачи туристе помоћу QR КОДА - али чекајте да чујете КАКВОГ!
Одлична идеја!
Малено кинеско село Ксилиншуи смислило је јединствен начин да привуче туристе – пажљиво су посадили преко стотину хиљада стабала како би направили енормни QR код. При том су користили само локалну врсту смреке, чија је висина од 80 цм до 2,5 метара, пише Интерестинг Енгинееринг.
Коментари су разнолики, а главно је питање може ли се овај код уопште скенирати, као и која је минимална висина потребна да би се захватио код. Неколицина срећника који су успели да ухвате код спојили су се на туристички чет Килиншуиа. Без обзира радило се о ПР кампањи села или маркетиншком трику промовисања QR кодова, вести о овом огромном коду подигле су велику прашину.
О, НЕ! Фејсбук уводи промену коју ћете МРЗЕТИ! Сада, сви ће моћи да виде...
Иначе, све више почиње да се користити технологија препознавања лица, као и вештачка интелигенција, па изгледа да је време QR кодова прошло. Али, да ли сва технологија нужно мора да буде софистицирана како би служила сврси?
Једна од занимљивих и без сумње делотворних примена ових кодова пријављена је прошле године у Јапану, где је локална компанија Оранге Линкс развила QR код као налепницу за нокте. У Јапану је велики постотак старијег становништва, од којих многи пате од деменције. Ове налепнице садрже кодове у којима се налази адреса, број телефона и идентификацијске информације. Већ постоје сличне налепнице на одећи и обући, али их људи са деменцијом не носе увек.
Но, у Кини је ствар другачија. У тој земљи дошло је до правог бума безготовинског плаћања, и то управо захваљујући QR кодовима.
- Кина је започела пријелаз на безготовинску економију брже него што је то ико могао и да замисли, и то добрим делом захваљујући виралном ширењу дводимензионалног баркода - рекао је професор и научник Чен Јивен са пекиншког Института за психологију Кинеске академије наука.