Изађе нов модел телефона, а ваш стари одједном успори. ТЕОРИЈА ЗАВЕРЕ? НЕ!
Ништа није случајно!
Сваке године произвођачи мобилних телефона лансирају нове моделе и сваке године се гомила људи жали се да су њихови стари телефони значајно успорили с радом. Теорија завере? Не!
Бројке говоре све - између септембра и почетка новембра, кад се појавио “ајфон 8” праћен “ајфоном X”, претраге интернета са кључним речима “ајфон спор” скочиле су за око 50%, пише угледни “Њујорк тајмс”. Овај феномен успоравања је толико раширен да многи верују да технолошке компаније намерно успоравају ваше смартфоне и рачунаре како би осигурале да људи купе нове моделе сваких неколико година. Теоретичари завере то зову “планираном застарелошћу”.
Прочитајте и:
Иако дефинитивно долази до успоравања старијих модела, стручњаци кажу да се то догађа из другог разлога, али ништа мање фрустрирајућег по власнике - а то је надоградња софтвера.
ЕВО ШТА СЕ ДОГАЂА
- Сваки софтвер има различите степене багова насталих у производњи - каже Грег Раиз, бивши програмски менаџер “Мајкрософта” који је радио на “Windowsu XP”.
Кад технолошки гиганти типа “Епла”, “Мајкрософта” и “Гугла” направе нов хардвер, они често лансирају и надоградњу за оперативни систем. На пример, неколико дана пре него што је лансиран “ајфон 8”, “Епл” је објавио “иОС 11”, бесплатну надоградњу софтвера за “ајфоне”, укључујући четири године стар “ајфон 5С”.
СРАМОТА! Нови Ајфон кошта преко 1.000 ЕВРА а корисници већ ОТКРИЛИ ИРИТАНТНУ ГРЕШКУ! (ФОТО)
Технолошки процес надоградње са старог на нови оперативни систем - премештање фајлова, апликација и штимовање поставки - веома је компликовано. Зато кад инсталирате нови оперативни систем на старијем уређају појављују се проблеми који сваки корак чини споријим, од отварања камере, до претраге интернета.
КАКО РЕШИТИ ПРОБЛЕМ?
Добра вест је да постоје лекови за овај проблем.
Велика вест за кориснике Фејсбука и Месинџера - од сада вас чека нешто САСВИМ ДРУГАЧИЈЕ!
Стручњаци кажу да је најбоље направити бекап система, односно сачувати податке са стране, и потом очистити читав уређај пре инсталације новог оперативног система. На дуге стазе, оперативни систем акумулира системске фајлове, поставке, логове и друге податке које ИТ стручњаци зову “цруфт”. То може драстично да успори ваш уређај.
Рачунари имају апликације које чисте систем од таквих ствари. Корисници “мекова” могу учитати бесплатну апликацију “Onyx”, а корисници “Windowsa” је већ имају у систему. За “ајфоне” и “андроид” телефоне можете ући у поставке и ресетовати их на фабричка подешавања. Претходно сачувајте податке, наравно.