ИЗАЗВАЛА ПОЛЕМИКЕ: Певачица тајно снимала фанове на концерту да би открила ко је уходи!
Посегла за савременом технологијом.
Одлука певачице Тејлор Свифт да своје фанове тајно снима како би пронашла оне који је уходе, изазвала је полемику по питању етичког коришћења савремене технологије.
На певачицином концерту у Лос Анђелесу био је постављен штанд на којем се приказивао снимак њених проба, фанови су прилазили да га погледају, али нису знали да их све време снима камера за препознавање лица. Камера је фотографисала сваку особу која је ушла и потом је слала на поређење са базом података у Нешвилу, где се чувају фотографије око стотинак познатих обожавалаца који су уходили Тејлор Свифт.
Иако су се многи забринули због приватности и власништва фотографија, концерти су, технички, приватни догађаји и Свифт нема никакву обавезу да обавести купце улазница о томе да се снимају, пише Гардијан.
СВИМА СЕ ДЕШАВА: Компјутер вам је успорио и багује? Пробајте ово!
Тејлор Свиф, иначе има велике проблеме са обожаваоцима који су је уходили, а поједини су јој чак и претили. У септембру ове године певачица је тражила забрану приласка за Ерика Сварбрика који јој је од септембра 2016. слао писма и претио да ће да је силује и убије.
У априлу полиција је ухапсила 38-годишњег Џулијуса Сандрока испред певачицине куће на Беверли Хилсу. Имао је маску и нож у аутомобилу, а полицији је рекао да је дошао из Колорада како би посетио певачицу. Он је, такође, добио забрану приласка певачици.
Истог месеца Мухамед Џафар осуђен је на шест месеци затвора и пет година условне казне због провале након што се појавио у дому Тејлор Свифт у Њујорку пет пута у два месеца.
Употреба техологије за препознавање лица на јавним догађајима је све чешћа. Тицкетмастер, један од највећих светских сервиса за продају улазница за концерте, инвестирао је у стартуп "Блинк Identity" који омогућује фановима да кроз контролне зоне пролазе брже, а бори се и против фалсификованих карата.
Из израелске компаније која развија вештачку интелигенцију "AnyVision", кажу да раде с једном лондонском ареном да смање редове.
Кинеска полиција је у априлу користила технологију препознавања лица како би ухватила мушкарца на концерту у Нанчангу. Човек којег је полиција тражила због тешког криминала, лоциран је у гомили од 60.000 посетилаца.
Поводом мирних протеста у Јужном Велсу, недавни извештај УН-а критиковао је коришћење ове технологије као беспотребне и непримерене.