Како да креирате шифру коју нико неће успети да провали?
Стручњаци за сајбербезбедност дефинисали су три најчешће методе помоћу којих хакери "нападају" ваше лозинке, као и начине како да се од тих напада заштитите
Кад год се поведе прича од безбедности на интернету, лозинке су прве "на тапету", што је и логично будући да су оне прва ствар на коју хакери наилазе кад "крену да хакују".
А људи често не маре много за то како ће њихова лозинка да изгледа, и често у креирању имејл налога или профила на друштвеним мрежама посежу за нејједноставнијим, односно најлакше памтљивим решењима, а још чешће користе исте шифре за различите налоге. А управо такве лозинке идеална су мета краљиваца података.
А међу подацима који могу бити угрожени "проваљивањем" лозинке, пре свега, су лични подаци који хакерима могу да послуже за крађу индетитета, затим за "упад" у ваше рачуне у банци, као и дуге приватне податке, које сте некада негде унели, а који могу бити злопотребљени на различите начине.
Због свега тога, стручњаци за сајбербезбедност дефинисали су три најчешће методе помоћу којих хакери "нападају" ваше лозинке, као и начине како да се од тих напада заштитите.
1. Пробе и грешке
Реч је о начину хаковања заснованом је на једноставном испробавању великог броја речи све док се не пронађе и не детектује она која је искоришћена за лозинку. Реч се готово увек тражи из базе података најчешће коришћених речи приликом израде лозинки и њиховим могућим комбинацијама.
То су лозинке типа: 123456, qwerty, password, myemailaddress, iloveyou... и сличне.
Од ове врсте хаковања заштитићете се креирањем снажне лозинке, која ће садржати комбинацију слова и бројева различите величине. Такође, веома је важно да вам лозинке буду другачије за различите онлајн налоге.
2. Груба сила
Ова врста хаковања подразумева сваки напад код кога хакери користе сваку могућу постојећу комбинацију слова, бројева и других знакова. Већина ће, наравно, прво пробати најчешће коришћене алфанумеричке комбинације.
Овакав приступ може, макар у теорији, да пробије сваку лозинку, једини је проблем што је за то неопходно много времена. Због тога, овде важи правио - што је лозинка сложенија, то ће требати више времена за њено "проваљивање".
Зато је, да бисте се заштитили, потребно користити лозинке које користе комбинације што различитијих знакова, као и посебне знакове као што су: #, $, % и слични.
3. "Паукова мрежа"
Такозвани "спајдеринг" (енгл. Спидеринг) је напад сличан принципу "пробе и грешке", с тим што се при нападу на одређену институцију или компанију испробава низ лозинки које би могле бити повезане са циљем самог напада.
Хакери се овде служе софтверским роботом који чита и упоређује низове повезаних израза. Тако прикупљени изрази користе се при покушају упада у корисничке налоге, како би се пронашло подударање.
Заључак
Која год врста напада да је у питању, најбољу заштиту представљају јединствене, снажне, насумичне лозинке, које не садрже ништа што би се могло да буде повезано са оним које је власник налога лично, као ни самим послом и компанијом или организацијом у којој ради.