КАКО СУ НАСТАЛЕ КОМАНДЕ ЦУТ, COPY И ПАСТЕ! Научник није смислио само ресавска ОРУЂА, већ и бројне друге опције!
ИТ стручњак који је осмислио опције "кат", "копи" и "пејст" (Цут, Copy и Пасте) на нашим рачунарима - Лари Теслер, преминуо је 17. фебруара у 75. години. Поред споменутих опција, креирао је и Финд анд реплаце, као и многе друге дигиталне алатке, које користимо свакодневно.
Рођен је у Бронксу, у Њујорку, 1945. Студирао је компјутерску науку на Универзитету Станфорд у Калифорнији. Током своје каријере, био је усредсређен на развијање програма који се тичу човекове интеракције са рачунаром - дизајн интерфејса. Радио је за "Амазон", "Епл", "Јаху" и "Ксерокс".
Његове команде су први пут интегрисане у Еплов софтвер.
Теслер је највероватније дошао на идеју за опције "кат" и "пејст" надахнут старом методом којом су људи дословно секли део папира са откуцаним текстом и налепљивали га тамо где је потребно. Ове наредбе постале су део Епловог софтвера 1983, док је њихов оригинални Мацинтосх рачунар изашао на тржиште наредне године.
Једно од његових најчвршћих уверења била је потреба да искорени употреба модова, који су били доступни у ондашњим софтверима. Они су служили за пренос наредби на софтверима, али су чинили рачунаре компликованима и тешким за рад. Чак и назив његовог веб-сајта NoModes.com.
Компанија "Ксерокс" се и путем Твитера опростила од творца софтвера који нам је приближио употребу рачунара.
"Ваша свакодневица на послу је олакшана захваљујући његовим револуционарним идејама. Лари је преминуо у понедељак. Придружите нам се у слављењу његовог живота" гласио је њихов твит.