КАЖУ ДА ЋЕ НАМ ПРОМЕНИТИ ЖИВОТ: Ево које су разлике између 4Г и 5Г мреже
Занимљиво...
Ближи нам се ера 5Г мреже. Ово је следећи велики корак у развоју електронских уређаја, па би требало да знамо шта ће се променити у односу на тренутно стање.
Брзина
Ово је једна од највећих предности 5Г мреже. Очекује се да ће 5Г бити готово 100 пута бржа од 4Г.
ОБЕЋАЛИ: Хуавеи тврди да ће до краја године у понуди имати 5Г телефоне за иснос мањи од 150 долара
НЕВЕРОВАТНО: Овај 3Д штампач прави јестиве слаткише
МА НИЈЕ МОГУЋЕ: Гугл размиишља о укидању "колачића"
Са оваквим брзинама, могли бисте двочасовни филм да преузмете за мање од 10 секунди, а ако користите 4Г за исти задатак вам треба десетак минута.
Те брзине су могуће јер је већина 5Г мрежа изграђена на супер-фреквенцијским таласима. Веће фреквенције могу да пренесу много више података, и да то учине много брже него на 4Г мрежи.
Капацитет
Сви смо доживели онај фрустрирајући тренутак када сте у релативно малом простору са гомилом људи: концерт, спортска дворана, аеродром током празника. И сви смо се суочили са тиме да не можемо да отворимо неку интернет страницу или пошаљемо поруку преко друштвене мреже.
Превише уређаја који покушавају да користе мрежу на једном месту може проузроковати загушење. Мрежна инфраструктура не може да се носи са масовним бројем уређаја, што доводи до споријег протока података и дужег времена које је потребно за преузимање нечега са интернета.
Очекује се да ће 5Г решити то питање. Мрежа нове генерације требало би да има знатно већи капацитет од 4Г. То ће значити бољи сигнал за мобилне телефоне, али и повезивање много већег броја уређаја на мрежу.
Латенција
Мала, али значајна разлика постоји између латенције и брзине.
Латенција је време које је потребно да уређаји комуницирају једни с другима, или са сервером који им шаље информације.
То је оно време које прође од тренутка када пошаљете поруку пријатељу, и тренутка када њихов телефон региструје да има нову поруку.
Брзина одређује време које је потребно вашем телефону да преузме садржај неке интернет странице.
Иако се кашњење мери у милисекундама, све те милисекунде сакупљају се приликом слања и примања огромних пакета информација за нешто тако сложено као што су, на пример, видео-снимци.
Латенција је већ ниска код 4Г, али 5Г ће је практично свести на нулу, пише CNN.
X Фактор: Поузданост
Огромне брзине, капацитет и ниска латенција коју би 5Г требало да има коришћењем спектра широког опсега. Међутим, у малим подручјима, ово није баш поуздано.
Чак и у градовима у којима оператери кажу да су поставили 5Г пријемнике, може бити тешко повезати се на ову мрежу.
Вероватно ће већ дуже време, чак и након што уређаји који подржавају 5Г широко усвоје, људи користити мешавину 4Г и 5Г. Када се налазите у близини 5Г сигнала, ваш уређај ће се повезати и приступити великим брзинама. Када ово није случај, уређај ће се вратити на 4Г мрежу.
Стабилност 5Г мреже је могуће добити тако што би се, уместо широког опсега, користио мањи опсег фреквенција.