КАЖУ ДА СЕЛФИ КВАРИ РАСПОЛОЖЕЊЕ: Како ове фотке за друштвене мреже утичу на расположење?
Није за игру...
Друштвене мреже се превише фокусирају на наш физички изглед и то највише дотиче младе жене...
"Притисак" друштвених мрежа тера кориснике да на својим профилима постављају савршене фотографије. А стална потрага за савршеном "фотком" може да има негативан утицај на самопоуздање и ментално здравље.
Сајт Bright Сиде је истраживао ову тему и дошао је до закључка, да едитовање фотографија пре постављања на мрежу има много компликованији утицај на нас него што можемо да замислимо.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/02/01/profimedia-0332007819.jpg?itok=3QXCOGfD)
УПРКОС ГИГАНТИМА - ОДЛУЧЕНО! Један пуњач за све телефоне!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/02/01/desktop_goose.jpg?itok=Ag2-WioY)
ГУСКА КОЈА ТРОЛУЈЕ: Погледајте како обична гуска може да вам упропасти гејминг
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/02/01/profimedia-0403261041.jpg?itok=N0MYeHhA)
ТРКА У ОКВИРУ КУЋЕ: Конзола Switch потука СНЕС у укупном броју продатих примерака
Селфи квари расположење
Фотографисање селфија спада у активност која људима квари расположење и обесхрабрује их. Друштвене мреже се превише фокусирају на наш физички изглед и то највише дотиче младе жене. Добар селфи је одличан начин да оставите добар утисак на људе на друштвеним мрежама, али - да ли је то здраво?
Откривено је да се после дужег фотографисања селфија девојке могу осећати анксиозно и несигурно. Неке од њих се после постављања селфија онлајн могу осећати и мање привлачно.
Људи желе да буду савршени
Не морате бити професионалци да бисте знали да користите програм за ретуширање фотографија. Апликације са уграђеним филтерима ће све урадити уместо нас. Неке од њих су смешне и занимљивије за употребу, док су оне друге у стању да потпуно промене ваш лични опис. Када се фокусирате на то да изгледате савршено и неодољиво у туђим очима, потпуно заборавите на природну лепоту коју поседујете.
Ретуширања фотографија – озбиљан проблем
Едитовање фотографија пре постављања на мрежу подстакнуто је разним несигурностима и незадовољствима. Незадовољни сте, јер имате вишак или мањак килограма, нервира вас ваш облик тела, кожа, коса или било која друга ствар на вашем телу за коју мислите да није довољно лепа. Та осећања се могу погоршати, ако наставите да константно гледате савршене фотографије других, које су пре објаве вероватно фотошопирали до перфекције.
Ни велики број лајкова испод нове фотографије неће донети много задовољства онима који се већ осећају непријатно у својој кожи. То их само може навести да постављају још више едитованих фотографија, како би одржали своју иделну слику за јавност, док им у стварности то ствара осећај интензивне анксиозности.
Последице по ментално здравље
Веома је важно поменути да друштвене мреже не изазивају недостатак самопоуздања и менталне поремећаје - али могу гурнути кориснике ближе тим стањима. Ако се често поредите са другима и ако сте незадовољни собом, врло је могуће да ћете то радити и на платформама попут Facebook-a и Инстаграм-а.
Фокусирајте се на себе, а не на друге
Понекад је боље изаћи из апликације и посветити пажњу нечем другом. Пронађите нови хоби или активност која ће заузети већи део вашег слободног времена и самим тим вам одвратити пажњу од фотографија на мрежама. Дугорочна срећа се не гради унутар њих.