КИНА: Апликација посвећена корона вирусу и праћење грађана
Сви су у параноји...
У многим деловима света се контролисање коронавируса са брзине ширења полако оријентише ка историји контаката оних који су се разболели, будући да регулаторна тела желе да лоцирају све оне који су били изложени, а како би се живот и пословање што пре вратили у нормалу.
Уколико живот почне да тече уобичајено постоји ризик од новог таласа заражених, а ако се превише закасни економија ће претрпети још већу штету. Управо због тога Кина покушава да контролише ситуацију уз помоћ скенирања QR кодова и прилагођене апликације, а циљ је да се смањи ширење тако што ће се утврдити куда су се кретали они који су инфицирани, те куда се крећу они који су са њима били у контакту.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/06/16/mozaak_mreza.jpg?itok=79oB1TLh)
Неки мобилни оператери почели са коришћењем 5Г мреже
Тако технологија игра важну улогу у борби против пандемије, а функционише тако што грађани дају свој идентификациони број или број пасоша, као и број телефона, па након тога испуњавају упитник у оквиру апликације. Питања су у вези са историјом кретања, те симптомима које осећају, а власти им након анализирања одговора додељују одговарајућу боју. Боја која се појави на дисплеју телефона одређује опције које испитани грађанин има, па зелена пружа потпуну слободу, жута значи да је грађанин у неком тренутку био у близини некога ко се касније разболео, док црвена значи забрану изласка из куће. Још увек није потпуно јасно на који начин апликација утврђује којој групи неки грађанин припада, а упозорава се да би такво груписање могло да доведе до злоупотребе моћи, те до таргетирања маргинализованих група.
И неке друге земље раде на својим решењима, па су и Немачка и Велика Британија објавиле планове о сопственим апликацијама. Бриге о безбедносним ризицима могле би да успоре ове пројекте, а због тога што их експерти описују као проблематичне, будући да осетљиве податке грађана излажу ризику. Неки други експерти пак тврде да је оваква алатка неопходна ако свет жели да настави даље, па остаје да се види која ће струја превагнути.