Кина спрема своју дигиталну валуту
Велике промене у глобалној економији...
Грађанима Кине дигитално плаћање није непознаница, па су апликације попут Alipay и WeChat Pay веома популарне. Влада ове земље недавно је започела и тестирање званичне дигиталне валуте, а масовнији тестови очекују се у Пекингу током зимских Олимпијских игара 2022. године.
Виртуални јуан као нова валута
ЗА ОВО НЕКО МОРА ДА ОДГОВАРА: Инстаграм направио ВЕЛИКУ ГРЕШКУ! Ако вам је ОВО ОБРИСАНО пријавите грешку
Све популарнији видео класици из деведесетих али у 4к резолуцији
У питању је такозвани „виртуални јуан (или ренминби)“, а експерти истичу да би дигитална валута могла да ојача контролу коју влада већ има над финансијским системом земље, и да евентуално утиче на промене у глобалној светској економији. Наиме, већина дигиталних трансакција је до сада углавном значила премештање физичког новца са једног на други банковни рачун, а нова кинеска виртуелна валута представља нешто што је једнако физичкој новчаници, само што постоји у оквиру дигиталног новчаника или паметног телефона, уместо у џепу. Њену вредност одређиваће држава, што ће омогућити степен контроле који никада није био могућ у свету физичких валута.
Програм је почео у априлу, у само неколико градова – Схензхен, Сузхоу, Chengdu и Xiong’an, а експерти истичу да нова валута конкурише и двема највећим технолошким компанијама у Кини, будући да Алибаба Гроуп Холдинг Лтд. и Тенцент Холдингс Лтд. подржавају Alipay и WeChat. Ту је и судар са криптовалутама, будући да је успон Биткоина и Ethera запретио да на економске промене утиче изван видног поља влада и законодаваца. Кина је већ забранила коришћење криптовалута, те планове о сопственој дигиталној јединици започела још 2014. године.
Кинеска дигитална валута је бар неколико година далеко од тога да се користи широм целе земље, али прва тестирања се већ тумаче као претња економској доминацији Сједињених Америчких Држава, а због тога што би кинеска дигитална валута у будућности могла да омогући да се лакше заобиђу санкције које Америка буде спроводила у оним земљама са којима не жели да сарађује.
Једном када дигитална валута буде постала званична читав процес ће се одвијати брзо, будући да преко 80% власника паметних телефона у овој земљи већ радије бира дигиталне начине плаћања. Кинески грађани, поред тога, лако и радо прихватају технолошке новине, тако да се виртуелној валути смеши успешна будућност.