Колико често чистите слушалице? Могу да буду препуне бактерија
Слушалице различитих уређаја само ћете гурнути у свој слушни канал не размишљајући да се на њима могу развити гљивице и бактерије, а да не говоримо о видљивим наслагама воска.
Инсиде Едитион је послао на анализу више слушалица, а резултати из лабораторија су показали да се на њима налази низ гљивица и бактерија, па чак и опасни златни стафилокок који узрокује упалу плућа. На једном сету слушалица открили су чак милион различитих врста бактерија. Наравно, не заборавите да постоје добре бактерије, па и оне које не можемо избећи, пише 24сата.хр. Ипак, слушалице и даље остају прилично прљаве.
Колико често би требало чистити слушалице?
Звучи врло једноставно јер одговор на то питање зависи о тога колико их често користите. Има људи који са слушалицама оду на трчање, врате се, а затим их изваде из уха и врате у кутијицу како би скупљале бактерије. Ако сте међу њима, онда сте као већина. Здравствени стручњаци ипак препоручују редовно чишћење, а то значи пре и након сваког коришћења. Стручњак за ухо, грло и нос др. Дариус Кохан рекао је да рескирате инфекцију ако их не чистите редвно.
"Слушалице стоје на разним површинама, а затим их гурнете у ухо у којем је гомила ушног воска. На њима су бактерије и добићете инфекцију", каже Кохан који саветује не само да чешће чистите слушалице, него да имате више слушалица које редовно мењате како бисте смањили утицај бактерија у ушима.
Аудиологија др. Арица Блацк слаже се с тим истичући како је врло важно очистити слушалице пре сваког коришћења. Додала је како их је посебно важно чистити чешће током летњих месеци јер се људи више зноје и учесталија су стања попут пливачког уха, односно упале.
Како очистити слушалице?
Слушалице можете пребрисати марамицама за дезинфекцију које иначе користите, међутим свакако их осушите пре него што их употребите. Сигурно вас занима могу ли влажни дезинфицијенси и сличне течности оштетити слушалице, па Apple потврђује да је у реду користити 70 постотни алкохол или марамице за дезинфекцију на АирПодс слушалицама, наводи 24сата.хр. Упозорили су ипак да не стављате никакву течност у удубљења слушалица те да их након чишћења обришете крпом од микровлакана.
Наравно, нису све слушалице Apple-ove, па ако имате питања у вези са појединим брандом, свакако потражите детаљније упуте на страницама произвођача. Уз то, можете користити мању количину дезинфицијенса за руке. Нанесите га на суву марамицу и пребришите слушалице. Свакако их осушите прије него што их спремите.