ЉУДИ, ЧУВАЈТЕ СЕ! Опасне преваре на БАНКОМАТИМА све учесталије! Корисници на УДАРУ ЛОПОВА
Страшно!
Полиција у туристичким популарним дестинацијама већ годинама упозорава грађане и туристе да добро пазе када користе банкомате. У јеку туристичке сезоне преваре коришћењем такозваних "skimmer"-a све су учесталије, о чему сведочи и неколико недавних интервенција у свету у којима су ухваћени локални и страни криминалци.
Проблем може да задеси било кога од нас, с обзиром на то да је у градском центру Дубровника недавно забележен сличан случај, а бугарски "skimmer"-i имали су акције и у Београду (прочитајте ОВДЕ). "Skimmer"-i представљају велику претњу власницима кредитних картица због велике потенцијалне штете, од злоупотребе картице и неауторизованог повлачења новца са рачуна, па све до крађе идентитета.
БЉЕСАК, ИГРА ПРЕД ОЧИМА! Ако упишете ове ДВЕ РЕЧИ у Гугл, ваш уређај ће ПОЛУДЕТИ! Чик се усудите!
Највећи проблем код оваквих уређаја јесте њихова неприметност и релативно лака метода инсталације. Преварант, наиме, мора да инсталира неприметан скенер за картице и микрокамеру којом прати кретање жртве и чита њен ПИН.
"Skimmer"-i су уређаји осмишљени за крађу података са магнетне траке на кредитној картици. Инсталирају се на углавном банкомате где краду податке корисника. Терминал након инсталације и даље функционише као да се ништа није desilo. "Skimmer"-i су по правилу малих димензија и направљени су тако да се уклопе уз постојећи читач картица. Нападачи ће понекад поставити и скривену камеру негде у близини, која служи за крађу ПИН-а. Камера се инсталира у сам читач, понекад на врху банкомата, а понекад код сталка са брошурама. Постоје и случајеви када лопови инсталирају и лажну тастатуру за унос ПИН-а, како би избегли постављање камере. Да би дошао до података жртве, лопов мора физички да дође до терминала који има инсталиран "skimmer". Подацима је могуће израдити лажну картицу, испразнити банковни рачун или украсти идентитет жртве.
МЕЊАЈТЕ СВЕ! Упозорење за кориснике Mozille - СВИ СУ У СТРАХУ од овог новитета
Препознајте и избегните "skimmer"-e
За почетак, најбоље је проверити да ли је банкомат чудан. Потражите очигледне знакове који би могли да указују на то да је неко неовлашћен "чачкао" по банкомату. Посебну пажњу обратите на сам врх банкомата (подручје у близини звучника, поред екрана), читач картице и тастатуру. Обратите пажњу на 'дебеле' тастатуре, чудне материјале, необичне боје и тако даље. Ако уочите било шта од наведеног, одмах потражите други банкомат, подигните новац у банци и пријавите уређај особљу.
Желите некога за С*КС НА ЈЕДНУ НОЋ? Ево како се ПРОНАЛАЗЕ особе које желе ИСТО ТО! (ФОТО)
Ако не уочите видљиве разлике, а имате разлога за сумњу, баците поглед и проверите да ли је све на месту. Банкомати често немају покретне делове, што значи да је у случају померања или "мигољења" било којег дела уређаја време за улазак у банку и пријаву покушаја преваре.
За крај, водите рачуна и о 'касном' повратку картице. Ако се она због неког разлога дуго задржава у банкомату или је избацује касније него иначе, могуће је да се ради о "skimmer"-u.
Сакријте свој ПИН
При свакој трансакцији покријте тастатуру када уносите ПИН и врло добро пазите када подижете новац. Банкомати у банкама, ресторанима и трговачким центрима по правилу су нешто мање изложени преварама овог типа. Шансе за превару "skimmer"-om већи су током викенда јер је теже пријавити сумњиви банкомат банкама, а и оне спорије реагују.
ЛОШЕ ВЕСТИ: Очекује се раст цена ОВОГ дела рачунара
Такође избегавајте коришћење магнетне траке за трансакције. ПИН је много сигурнији.
Ако вам "skimmer" ипак промакне и лопови испразне ваш банковни рачун, не оклевајте и одмах пријавите пљачку. Што пре пријавите, то ће штета бити мања, а изгледи за хватање лопова већи. Исто правило важи и након што вас банка упозори на сумњиве радње.