Мајице које крију лица приликом снимања на сигурносним камерама
Невероватно...
Када грађани света буду поново изашли из својих кућа, сачекаће их милиони дигиталних очију – камера које су у власништвима држава, али и јединице које су поставили приватни власници, а у намери да заштите себе и свој посед.
Поред тога милиони камера већ неко време прикупљају податке о возилима на градским улицама, а ту су и камере у продавницама, на аеродромима, бандерама, па и на улазима у приватне домове, и спремне су да прате сваки корак у спољашњем свету. Све је више компанија које нуде и системе за препознавање лица, а у питању су програми који на основу неког снимка могу да идентификују снимљене грађане.
Системи ипак још увек нису на нивоу људског мозга, који лица препознаје углавном без грешке. То не значи да људска бића није могуће преварити, али су камере ипак подложније томе, чак и када је у питању идентификовање једноставних објеката попут саобраћајних знакова. Тако ће људско око препознати знак СТОП чак и када је облепљен огласима и другим налепницама, док ће се софтвер концентрисати на све што је на знаку написано.
Због несавршености које данас постоје у системима за надгледање многи размишљају о стварима које нуде „невидљивост“. Тако одевни предмети могу да послуже за варање камера, а захваљујући томе што системи машинског учења о људском лицу размишљају другачије него човек. Различити шаблони на одевним предметима утичу на различите системе, па ефикасност варира од камере до камере.
У Кини већ постоје системи који грађане идентификују и када носе хируршке маске, па са еволуцијом сигурносних камера еволуирају и одевни предмети попут мајица које спречавају идентификацију, али за сада ни један није довољан да превари све камере на свету.