Малициозна апликација угрожава милионе андроид корисника
Реч је о видео апликацији...
Малвер у популарним Андроид апликацијама и даље брине безбедносне експерте, а Google се већ обавезао да малициозним елементима стане на пут. У том контексту организовао је и App Дефенсе алијансу, која би требало да повећа Play Сторе безбедност. Опасне апликације ипак и даље ничу, и у опасност доводе на стотине милиона корисника.
Експерти упозоравају да се у првом кварталу 2020. године број опасних апликација удвостручио у односу на исти период прошле године, а на списку најопаснијих се нашла и СнапТубе на коју су безбедносне агенције упозориле још прошле године, будући да ју је преузело преко 40 милиона корисника. Ради се о томе да је малвер данас више софистициран, те одолева стандардним системима провере, а тако што енкриптује свој код, и функционише само када су програми за одбрану на паузи.
Корисницима још више прете апликације које долазе изван Play Сторе-а, па је Google такве праксе забранио осетљивим корисницима чији се приватни подаци тичу осетљивих пројеката, те владиних и других агенција. Управо тако је и апликација СнапТубе пронашла пут до својих жртава, будући да је нема у Google продавници. О њој се говорило још у октобру 2019. године, а у питању је апликација која корисницима омогућава да преузимају видео садржаје са Facebook, YouTube, те других платформи, и то у позадини. Експерти су закључили да су developeri који стоје иза апликације „зарадили“ око 100 милиона долара, а преко реклама, и злоупотребе порука и позива који су се догађали без знања корисника.
Можда су покрадени планови прототипа ракете из Mitsubishija
ЛОШЕ ВЕСТИ ЗА ЉУБИТЕЉЕ АЈФОНА: Нови модел 12 неће изаћи у СЕПТЕБРУ - Компанија издала саопштење
ЗА ОВО НЕКО МОРА ДА ОДГОВАРА: Инстаграм направио ВЕЛИКУ ГРЕШКУ! Ако вам је ОВО ОБРИСАНО пријавите грешку
За апликацију је одговоран кинески Мобиуспаце, који тврди да има 100 милиона активних корисника широм света, а међу инвеститорима звучна имена као што су Тенцент и China Growth Цапитал, те клијенте као што су компаније Huawei, Алибаба, ByteDance, SnapPea и Microsoft. Мобиуспаце је у октобру прошле године саопштио да је проблем настао због сарадње са Манго СДК, који је омогућио малициозне праксе. Том приликом је обећано да ће пропуст одмах бити решен, те је објављено ажурирање којим су елиминисани Манго СДК елементи. Корисници који нису преузели упдате су и данас у опасности, па се апликација због тога поново нашла на списку малициозних садржаја.
Током 2019. године откривено је чак 98 хиљада малициозних апликација, а експерти истичу да је највећа опасност у томе што developeri оваквих производа константно проналазе нове начине за заобилажење безбедносних система, те на тај начин угрожавају све већи број корисника.