НАЈЈЕЗИВИЈА ПРЕВАРА НА ФЕЈСБУКУ: На ово нипошто не наседајте, може бити веома ОПАСНО! (ФОТО)
Преваранти не бирају средства.
Можда вам се некад догодило да у њузфиду на Фејсбуку наиђете на фотографију болесне бебе или озлеђеног детета, уз коју иде и порука да сваки лајк даје одређену суму новца за болнички третман. "Поделите ову слику и Марк Закерберг ће донирати 5 долара болници у којој се налази дете". Многи корисници, чак и ако сумњају у аутентичност фотографија, ипак учине оно што се од њих тражи, мислећи да ништа лоше не може да им се догоди. Али, то је далеко од истине.
Врста преваре по имену "сакупљање лајкова" користи фотографије које привлаче пажњу како би генерисала велику количину лајкова, коментара и дељења нека је врста ланчаног писма среће 21. века, само што у овоме случају рескирате пуно више, пише "Тиме".
ГЛОБАЛНИ КРАХ ФЕЈСБУКА: Корисници широм света пријавили проблем, настао ХАОС
Превара функционише на следећи начин – преваранти спајају лажне приче набијене емоцијама са украденим фотографијама како би добили реакције од што већег броја корисника. После тога прикупљају информације од корисника који су ступили у контакт с њиховом поруком тако што су ју лајковали, поделили, или коментарисали. У неким случајевима преваранти затим директно spammaju кориснике, или продају њихово име, старост и друге контактне информације другима. Понекад ће уклонити са странице њен оригинални садржај и заменити је нечим другим, попут производа којег су плаћени да промовишу. Или користе "нову" страницу за ширење злоћудног софтвера или "пхисхинг" преваре, које могу да резултирају украденим бројевима кредитних картица.
"Постоји пуно превара које користе такве емоционалне слике, и често им је циљ да се заради новац", рекао је сигурносни блогер Грејем Клали. "Касније могу да вам пошаљу поруку да сте добили награду и од вас затраже да унесете број свог телефона како би вам дали премиум услугу, или могу да траже неке друге личне информације."
НОВИ НАПАД НА ГЛАВНОГ КОНКУРЕНТА: Самсунг представио нови таблет
Недавно се догодила читава серија оваквих превара. Тако је у среду Фејсбук искључио корисника који је послао више таквих порука, од којих је једна лажно тврдила да ће тај див друштвених медија донирати новац малом дечаку који болује од рака ако порука добије довољно лајкова и подела. У четвртак је пријављена слична превара, у којој су се користиле слике болесних људи како би се привукле хиљаде реакција.
Због овога је неопходно да будете пажљиви с киме ступате у контакт преко Фејсбука. Не вршите интеракцију с поруком за коју нисте сигурни да је из легитимног извора (ако тврди да ће Фејсбук, или било која друга компанија, донирати новац у замену за лајкове или дељења приче, вероватно се не ради о легитимном изору). Ако нисте сигурни, можете да копирате кључне речи поруке у тражилице "Снопес"-а или "HoaxSlayer"-a, јер ове странице већ дуже време разоткривају преваре на друштвеним медијима.