НЕ БРИНИТЕ: Дајемо вам 10 лаких начина да убрзате свој спори ТЕЛЕФОН
Биће много боље...
Купили сте сјајан нови телефон и већ неколико месеци касније схватили да није баш тако брз као некада? Сви се то пре или касније деси, а проблем није ограничен на јефтиније уређаје - и многи врхунски телефони су склони барем благом успоравању након вишемесечне употребе.
Срећом, пише АндроидЦентрал, постоји неколико једноставних начина да вратите свој телефон у пуну брзину. .
Користите Филес by Гугл да очистите кеширане податке и складишни простор
ЈОШ САМО МАЛО: Ускоро се укидају лајкови на Инстаграму и зашто је то можда корисно
ОПЕТ СТИЖУ: Две НОВЕ Покемон ИГРЕ стижу на Фејсбук
Апликација за управљање датотекама коју је направио Google не само да анализира неискоришћене датотеке и апликације, већ омогућава и лак пренос датотека. Посебно је корисна када покушавате да пронађете непотребне датотеке на свом телефону.
Онемогућите (или деинсталирајте) bloatware и некоришћене апликације
Већина Андроид телефона уређаја долази са одређеним обликом bloatware апликација на себи. Срећом, можете онемогућити - или у неким случајевима деинсталирати - већину апликација које су унапред инсталиране на вашем телефону ако не желите да их користите.
Идите у Settings -> Apps и проверите инсталиране апликације. Обришите или стопирајте оне које вам нису потребне.
Проверите да ли сте инсталирали најновије ажурирање
Добра пракса је да вам телефон увек буде ажуриран, јер већина произвођача кроз њих исправља грешке и побољшава стабилност уређаја. Google такође издаје месечне безбедносне исправке, које су кључне јер нуде исправке за безбедносне рањивости. Иако можда не видите огромну разлику у целокупном корисничком искуству приликом инсталирања безбедносне закрпе, она обично садрже исправке који значајно побољшавају перформансе вашег телефона.
Да бисте видели да ли је на вашем телефону доступно ажурирање, кликните на Settings -> Абоут пхоне -> System упдате.
Инсталирајте Лите верзије апликација
Ако користите телефон с ограниченом меморијом и складиштем, употреба лоше оптимизоване апликације може изазвати пуно фрустрација. Facebook је савршен пример за то, јер апликација има тенденцију да буде спора чак и на потпуно новим телефонима. Ипак, Facebook има Лите верзију своје апликације која ради подједнако добро а користи делић ресурса "велике" апликације. То није све. Ту су и, на пример, Messenger Лите, Twitter Лите, Skype Лите, YouTube Го (и сличне Google апликације са анаставком "Го")...
Очистите почетни екран
Коришћење лајв позадина има тенденцију да успори рад, посебно ако користите јефтинији телефон. Ако приметите кашњење приликом пребацивања између апликација или када напуштате апликацију да бисте се вратили на почетни екран, покушајте да се пребаците на статичку позадину.
Пробајте други "launcher"
Иако многи произвођачи сада иду у правцу поједностављивања корисничког интерфејса телефона, и даље је УИ често претрпан и тежак за коришћење. Нарочито у томе предњаче кинески произвођачи са својим интерфејсима какви су ЕМУИ и МИУИ код Huawei, односно Xiaomi телефона. Ипак, то се све може заобићи преласком на друге launcher-e као што су Нова Launcher и Ацтион Launcher и који омогућавају прилагођавање сваког аспекта корисничког интерфејса.
Оптимизујте батерију
Ако приметите да се батерија телефона троши брже него обично, често су разлог апликације које у позадини раде и троше батерију. У Settings -> Battery можете видети које апликације посебно троше батерију и зауставити их кликом на Фоце стоп. Још нешто, ако батерија на траје ни један дан, постарајте се да увек имате код себе екстерну батерију.
Онемогућите "always-on" мод
Екран који је увек укључен је свакако користан јер можете видети обавештења без потребе да откључавате телефон, али ова функција долази са ценом - трајањем батерије. Ако видите да се батерија троши брже него што треба, искључивање "always-on" екрана може бити једноставан начин да се реши проблем.
Искључите Bluetooth када није потребан
Искључивање Bluetooth-a омогућиће вам да продужите трајање батерије. Разлика можда неће бити драстична, али и то мало може бити од помоћи, па има смисла искључити га када се не користи.
Не инсталирајте оптимизаторе батерије
Ово може изгледати контраинтуитивно, али већина апликација за "поправљање" батерија не вреди много. Ови програми не раде ништа друго од уклањања апликација које се покрећу у позадини и брисања кеша вашег телефона, али често по цени наметљивих огласа, па чак и малвера.