НЕМА ШАЛЕ: Huawei подстиче програмере да развијају апликације за њихов app сторе
Крећу озбиљно...
Huawei је лансирао кампању у Лондону која има за циљ да привуче британске и ирске developere да креирају апликације за Huawei Мобиле Сервицес (ХМС), платформу коју је кинеска компанија представила као алтернативу за Андроид Play Сторе. Ово је друга конференција тог типа, јер је компанија претходно започела исту кампању у Индији.
На лондонској конференцији, Huawei је навео да ће developere који се прихвате тог посла подржати са укупно 20 милиона фунти. Новац ће добити тимови који до краја овог месеца успешно поставе своју апликацију на платформу. Како би инспирисао програмере, Huawei је лансирао 24 развојна кит-а који покривају различите функционалности, као што су праћење локације, здравствене информације или сервиси који се тичу језика.
По свему судећи, Huawei нема много избора и зато су одлучили да започну агресивну кампању која ће представити бенефите прављења апликација за ХМС. Све то је последица прошлогодишње забране да се на Huawei телефонима користи Андроид систем у пуном издању, па су поједини модели њихових телефона били принуђени да се продају са Андроид-ом без основних Google-ovih сервиса (Маил, Play Сторе, Maps, YouTube…).
МЕЊАЈУ СЕ ВРЕМЕНА: Представљен округли мобилни телефон (ФОТО)
ПРВИ НА ЛИСТИ: Овај мобилни телефон добио је веома добре оцене
ПОСЛЕДЊА РЕЧ ТЕХНИКЕ: Дрон са два пропелера и дужим трајањем батерије (ВИДЕО)
Најновији модели Huawei телефона већ имају инсталиран ХМС, а он ће по свему судећи бити имплементиран и на будућим уређајима из ове компаније. Очигледно је Huawei решио да не посустане у свом настојању да постане највећи произвођач телефона на свету. Иако је са овим примљен озбиљан ударац, компанија га је стоички поднела и како изгледа, врло брзо се опоравила и почиње да „напада“. То се види из стратегије која гласи – ако Google не жели да им омогући приступ апликацијама, направиће сопствене. Да би то успели, неопходно је да подстакну програмере да се побрину да све апликације које су доступне на другим телефонима, добију своје алтернативе на Huawei телефонима. А најбољи начин за подстицај је, наравно, новац.
Нама остаје да видимо да ли ће та настојања бити успешна. И друге велике компаније покушале су да прогурају сопствене мобилне оперативне системе, па им то није успело. Сетимо се само Windows 10 Мобиле, Blackberry-ja, Самсунг-овог Тизен ОС-а… Сви они су завршили неславно. Међутим, нико од њих није био у ситуацији у којој је Huawei, јер су сви они имали избор. Huawei је практично принуђен на овакав потез, јер нема алтернативу и то ће можда бити онај тригер који ће обезбедити да се ова настојања успешно изгурају до краја.
Поред тога, ово би могло да буде добра прилика за developere из Европе, који се традиционално боре да уђу на кинеско тржиште. Кроз ову иницијативу, њима се практично широм отварају врата тог тржишта.