КРШЕ ПРАВА ГРАЂАНА СРБИЈЕ: Поднете прекршајне пријаве против Фејсбука и Гугла!
У нашој земљи немају представнике за заштиту података о личности.
SHARE Фондација је Поверенику за информације од јавног значаја и заштиту података о личности поднела прекршајне пријаве против Фејсбука и Гугла због непоштовања обавезе да именују представнике у Србији за питања заштите података о личности. У мају ове године, пре почетка примене новог Закона о заштити података о личности, SHARE Фондација је послала писма на адресе 20 светских компанија и позвала их да именују представнике у Србији, у складу са новим законским обавезама.
Именовање представника ових компанија није формалност, већ питање од суштинског значаја за остварење права грађана Србије прописаних Законом. У тренутним околностима, компаније као што су Гугл и Фејсбук посматрају Србију као земљу “трећег света”. Наиме, наведене компаније препознају Србију као релевантно тржиште, те нуде своје услуге грађанима Републике Србије и прате њихове активности. У току пословања, ове компаније обрађују велики број података грађана Србије и на томе остварују огроман профит. С друге стране, грађанима су новим Законом гарантована бројна права у односу на овакву обраду, али се тренутно чини да би остваривање тих права било суочено са бројним потешкоћама.
ЗАРОБЉЕНИ МИЛИОНИ: Велика количина БИТКОИНА стоји у месту
ПРОЦУРИЛЕ СЛИКЕ: Изглед нове "Плејстејшн" конзоле ће вас оставити без текста
МОЖЕ КО ГОД ЖЕЛИ: Направити налог на некој друтвеној мрежи никад није било лакше
Између осталог, ове компаније не обезбеђују јасне контактне тачке којима се наши грађани могу обратити – на располагању су им углавном формулари за пријаву који су на страном језику. Искуство је показало да такви формулари нису адекватни јер захтевају од грађана Србије напредно знање страног језика, али и због тога што ову врсту комуникације најчешће врше програми који шаљу генеричке аутоматизоване одговоре.
Иако новчане казне по домаћем Закону о заштити података о личности које може да изрекне Повереник, у овом случају у износу од 100.000 динара, свакако не би имале велике последице по буџете ових гигантских компанија, у SHARE фондацији сматрају да би показале да надлежни органи Републике Србије намеравају да заштите наше грађане, те да ове компаније не послују у складу са домаћим прописима. Обе пријаве можете пронаћи на приложеним линковима у PDF формату.