НЕВЕРОВАТНО: НСА открила велики безбедоносни пропуст на WINDOWSU
Лака мета за хакере...
Америчка безбедносна агенција (НСА) открила је озбиљан безбедносни пропуст у Windows-u 10, који може да омогући хакерима да преузму податке са рачунара корисника, а те информације одмах је поделила са Microsoft-om.
Ова вест је интересантна зато што је НСА до сада обично информације о откривеним безбедносним рупама задржавала за себе, како би их користила за шпијунске сврхе. Овог пута одлучили су да поделе те информације из простог разлога што већина америчких државних институција користи Windows 10 и Windows Сервер 2016 оперативне системе који су потенцијално рањиви.
МЕЊАЈУ СЕ ВРЕМЕНА: Представљен округли мобилни телефон (ФОТО)
МОЖДА СУ БУДУЋНОСТ: Анимиране вести су почетак еволуције информативног програма
НАЈАВЉЕНА: Нова игра из "Лорд оф the Рингс" франшизе ускоро стиже
Microsoft је већ направио закрпу која би требала да реши проблем и укључио је у своје редовне Patch Tuesday упдате-ове, али су је критични Windows корисници, као што су америчка војска или менаџери на кључним позицијама за Интернет инфраструктуру, већ добили по хитном поступку. Остале кориснике Microsoft моли да што пре инсталирају ову закрпу.
НСА је одбила да објави детаље о пропусту, док већина рачунара не буде ажурирано, јер до сада он није био експлоатисан. Оно што се за сада зна је да је пропуст пронађен у Windows компоненти названој crypt32.dll, која је задужена за сертификате и функције које се баве криптографијом. Пропуст би могао да утиче на аутентификацију на Windows десктоп рачунарима и серверима, на осетљиве податке у Интернет Explorer-u и Edge-u, као и на многе друге апликације других произвођача. Хакери би, такође, овај пропуст могли да искористе за креирање лажних дигиталних сертификата помоћу којих би малициозне програме могли да „преруше“ да изгледају као легитимне апликације.