НЕВЕРОВАТНО: Вештачка интелигенција саставила први лек за људе
Феноменална колаборација...
Да, добро сте прочитали, вештачка интелигенција у медицини дизајнирала је први лек који ће се наћи у употреби за људе. Како ствари стоје за сада, биће употребљен за истраживања и испитивања на људима, првенствено како би се наставило машинско учење у медицинске сврхе.
Јапанци учествују у овом експерименту вештачке интелигенције
На овакав експеримент и потез усудила се британска компанија Exscientia, и фармацеутска компанија Сумитомо Dainippon Пхарма, из Јапана. Како су из ове две компаније прокоментарисали, лек ће бити употребљен за лечење пацијената који болују од опсесивно-компулсивних поремећаја (енг. ОЦД).
КОРИСНО ЗНАТИ: Ево како да проверите да ли вас је неко блокирао на Ватсапу
УПРКОС ГИГАНТИМА - ОДЛУЧЕНО! Један пуњач за све телефоне!
Ускоро стижу нови емотикони на телефоне - неки ће сигурно разбеснети вернике! (ВИДЕО)
Док је код традиционалне фармацеутске индустрије потребно најмање око 5 година како би један лек био развијен, испитан, тестиран и постао доступан, код вештачке интелигенције у медицини то није случај. Наиме, АИ-ју је требало свега 12 месеци како би био спреман за коришћење.
Управо је брзина у развоју прекретница за проналажење нових лекова, сматра професор Andrew Хопкинс, из компаније Exscientia. Он је за BBC изјавио да су -видели АИ за дијагностицирање болести код пацијената и за анализу добијених података, али је ово први прави корак ка откривању нових лекова.-
Он је такође навео како алгоритми пролазе милијарду одлука како би се пронашли прави молекули, и како би се изузетном прецизношћу пронашао нови лек. Као највећу предност ових алгоритама истиче то што су комплетно примењиви и за било коју другу болест.
Тест фаза у Јапану, после тога глобални тест
Овај лек ће се прво наћи у тест фази у Јапану, и ако прође успешно, тестирање ће се наставити глобално. Оно што радује ширу јавност јесте што се већ ради на развоју потенцијалних лекова за лечење канцера и кардиоваскуларних обољења, и надају се да ће до краја године и ови лекови доћи до фазе тестирања.
Професор Хопкинс сматра да ће вештачка интелигенција у медицини до краја ове деценије направити огроман помак, и да ће уз њену помоћ бити произвођени сви лекови, што говори да се овом методом изузетно брзо и прецизно откривају лекови који ће помоћи пацијентима са различитим болестима.