НИКАДА ВИШЕ НЕЋЕТЕ БАЦАТИ ХРАНУ! Ова апликација помаже људима да размене намирнице (ВИДЕО)
Јако корисна ствар!
Остаци ручка, поврће заборављено у фрижидеру или конзерве скривене у кухињским ормарима више не морају завршавати у отпаду након што су две Британке развиле апликацију која омогућава дељење вишка хране с пријатељима и суседима.
"ОЛИО" је мобилна апликација развијена у Великој Британији, последње је у низу технолошких решења која желе смањити количину отпада и помоћи околини.
"О ПХОНЕ" ОСВОЈИЋЕ СВЕТ: Срби направили телефон без апликација, који враћа у стварност! (ВИДЕО)
Апликацију су развиле две подузетнице, желећи да умање бацање хране што је "један од највећих проблема с којим је човечанство данас суочено".
Теса Кук, једна од оснивачица, ту тезу може потврдити поражавајућом статистиком.
- У свету се баца готово трећина произведене хране, вредна милијарду долара, а у самој Великој Британији просечна породица сваке године баци око 700 фунти вредне прехрамбене производе. Све то је катастрофа за околину - упозорава Кук. Такав систем додатно загађује земљу и воду за производњу хране, а прехрамбени отпад остављен на одлагалиштима отпушта метан, стакленички плин који је штетнији од угљен диоксида.
- Цели систем очито је потпуно сулуд и мора бити исправље - истакла је Кук за Ројтерс.
Пошто се више од половине бацања хране догађа у домаћинствима, потрошачи су велики део решења за ту неодрживу праксу.
Корисници апликацију скидају на мобилни телефон, отварају кориснички рачун и затим постављају фотографију и кратки опис хране коју желе дати, од банана до зачина и хране за децу без лактозе.
АЈФОН X ДОБИЈА КОНКУРЕНЦИЈУ! Стиже САМСУНГ GALAXY С9 и најаваљује велики БУМ! Имају кеца у рукаву!
- Размена хране договара се преко приватних порука, а оцењивање корисника и могућност подношења жалби спречавају да се систем злоупотребљава - објашњава Кук.
"ОЛИО" је лансиран у јануару 2016. године, а данас има око 322 хиљаде регистрованих корисника, већином у Великој Британији, а размењено је већ више од 400 хиљада прехрамбених производа. Трећина свакодневних корисника долази из сиромашних прородица.
Апликација је покренула сарадњу с кафићима, ресторанима и прехрамбеним ланцима, па волонтери прикупљају храну која им остане и деле је у својој заједници.
Marilyn Kendall, Американка у педесетим годинама која у Лондону живи готово тридесет година, истакла је како је ОЛИО променио њене потрошачке и навике бацања отпада.
Ајфон X има нешто што Самсунг модели никада нису имали! Можете да га треснете о сто и да... (ВИДЕО)
- Сада купује мање хране и "не баца производе које би бацала пре 18 месеци - истиче Kendall која волонтира за апликацију.
Ноа Боднер, још једна волонтерка за ОЛИО, наглашава како су и радње и ресторани променили своје понашање.