НОВА ДИМЕНЗИЈА: Ево шта је ЕГЗАБАЈТ
Имамо још једно откриће...
Проток података достиже све веће рекорде. То је занимљиво и због тога што богати наш речник и наводи нас на размишљање о томе шта фрижидери и "паметни" телефони имају заједничко - или немају.
У четвртак је новинска агенција дпа јавила да је на немачким мобилним мрежама током протекле године проток података био већи него икада.
Оператер Телефоника је јавио да је у његовој мрежи О2 први пут пређена граница од једног егзабајта. Када би један човек потрошио толико количину података, пише агенција, морао би да слуша музику директно са интернета без прекида милион и по година.
ОПРЕЗ: Опасна замка на ОГЛАСИМА ЗА ПОСАО! Када конкуришете ОБАВЕЗНО пазите на ОВО
НЕМА ЗИМЕ ЗА ЊИХ: Расте им број корисника упркос конкуренцији
Годину дана пре тога, потрошња података у мрежи О2 је још била на 662 милиона гигабајта.
Бројеви Телефонике показују и колико се променило понашање потрошача. Док је 2017. године просечан корисник те мреже трошио 3,8 гигабајта месечно, годину дана касније је то већ било 4,4 гигабајта а 2019. чак шест гигабајта месечно.
Нова димензија – нова реч
Нове димензије које продиру у комуникациону технику шире и речник просечног Немца који само ретко има посла са бројевима који имају више од шест нула пред зарезом. Чак и они који су морали да проведу време као шефови управа беразнских концерна, само у ретким случајевима уче рачунање са осам нула.
Један егзабајт (ЕБ) има чак 18 нула! Он одговара количини од милион терабајта (ТБ).
Колики је цивилизацијски напредак који је немачко човечанство постигло 2019, види се на разлици између терабајта (10 на 12 бајта) и егзабајта (10 на 18 бајта) – петабајт (10 на 15 бајта) је једноставно изостављен као "јединица мере" и информациона технологија 2019. га зове "прескоченом величином".
Ни остали не заостају (много)
Конкуренти Телеком и Водафон преносе да нису постигли толики проток као О2. Телеком је са 900 милиона ГБ у лаком заостатку за минхенским конкурентом, како преноси дпа.
А Водафон је са око 750 милиона ГБ у протоку мобилне мреже постигао онолико колико би, када се прерачуна, један човек могао да постигне када би својим "паметним" телефоном у директном преносу са интернета 90.000 година непрестано гледао серије. Проток података преко Водафона је током 2019. порасао за око 40 одсто.
Француски труст мозгова "Шифт проџект" је истраживао колико је енергије потребно за директне преносе са интернета и показао да је то врло потцењена тема.
Потрошња енергије расте, јер данас свако може да носи свој рачунар са собом и да га трајно користи.
Истовремено је одговарајућа инфраструктура (ко још тачно зна за чим једна апликација заиста посеже када је отворимо) све "невидљивија". А рад у "облаку" би још више "замутио" физичку реалност неке дигиталне услужне делатности.
Фрижидер је победник
У чланку дпа се закључује да би, уколико потрошња података настави да се повећава и наредних година, за пет година већ осам одсто емисија које штете клими широм света могло да иде на рачун наше потрошње података, пише Deutsche Welle.
У временима у којима веш-машине и кафе-аутомати – за разлику од "паметних" телефона – морају бити означени етикетом која показује колико енергије троше, рекордне вести дају узнемирујућу слику: зар нису фрижидери ти који су "кул" и модернији производи од "паметних" телефона?