ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Шта никако не треба радити ако вам је рачунар ЗАРАЖЕН ВИРУСОМ
Сваки поступак је важан...
Стручњаци за безбедност не препоручују корисницима да рестартују свој компјтер након што је он заражен "ransomwareom" - јер би то овом малверу заправо могло да помогне у одређеним ситуацијама.
Уместо тога, најбоље решење јесте да се компјутер стави у хибернацију, искључи са мреже и ода позове стручњак који ће уклонити "ransomware" (тип вируса који енкриптује податке и потом тражи откуп за њихово откључавање).
Још једна алетернатива јесте гашење компјутера, али је хибернација боља јер понекада сачува копију меморије.
Са друге стране, стручњаци су против рестартовања компјутера, иако је то једна од најчешћих ствари који власници компјутера раде.
Многи ће можда мислити да је рестартовање у сафе моду добар начин да се уклони ransomware, то важи само зуа старије типове овог malwarea, али није препоручено код модерних верзија које енкриптују фајлове.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/130/microsoft-kina-kancelarije.jpg?itok=oWi8VUzx)
ВИКЕНД ОД ТРИ ДАНА ИХ ПРЕПОРОДИО! Мајкрософтов план са више слободних дана дао СЈАЈНЕ РЕЗУЛТАТЕ
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/11/05/gejmer_i_manekenka.jpg?itok=SE8luPCa)
ЉУБАВ У ИГРАОНИЦИ: Про гејмер сродну душу упознао путем ИГАРА
У овом случају, вирус ће само наставити тамо где је стао након рестарта. Зато је важно да корисници не дозволе да ransomware заврши енкрипцију и самим тим, не рестартују свој компјутер.
У случају да је ваш компјутер заражен, стручњаци напомињу да уклањање ransomwarea има две фазе.
Прва фаза подразумева проналажење самог ransomwarea и уклањање његових механизама са зараженог компјутера као што су процеси и активација након рестартовања.
У другој фази би корисници требало да поврате бекаповане податке, ако имају бекап.