ОПАСНОСТ НА ИНТЕРНЕТУ НА ДАН ЗАЉУБЉЕНИХ: Ни по коју цену не кликћите на ово
Опрез!
"Фишинг" активности сајбер криминалаца, који корисницима нуде разне романтичне понуде, у порасту су уочи Дана заљубљених.
Укупан број корисничких покушаја да посете лажне веб странице са романтичним темама, који су откривени и блокирани у првој половини фебруара, више је него удвостручен у односу на исто време у 2018. години, што указује на то да преваранти само чекају на повод за крађу података и новца корисника, саопштавају стручњаци компаније Kaspersky Лаб.
"Фишинг" (енгл. пхисхинг) је врста преваре код које криминалци користе обмане како би дошли до корисничких акредитива: од лозинки до бројева кредитних картица, детаља о банковном рачуну и других финансијски битних информација.
ЛАКО ЈЕ И СВИ МОГУ: Стручњаци ОТКРИЛИ: Ова 2 ЛАКА КОРАКА сигурна су заштита од хаковања налога
"Фишинг" имејлови и веб странице обично су "прерушени", подсећају на стварне и охрабрују косинике да уносе своје личне податке. Често су подстакнути дневним догађајима и вестима, било да се ради о неком спортском догађају или празницима, међу којима Дан заљубљених није изузетак.
Укупан број корисника који су покушали да посете лажне веб сајтове, чији су покушаји откривени и блокирани до 14. фебруара драстично је скочио: са преко два милиона у 2018. години, на више од 4,3 милиона у овој. Према статистикама, најпогођеније земље су Бразил (више од 6,4% удела у детекцији), Португал (више од 5,8%) и Венецуела (5,5%). Следе Грчка (5,3%) и Шпанија (5,1%).
Анализа послатих имејлова показала је да је фокус криминалаца био на поклонима који се унапред поручују преко интернета и лековима за потенцију, што показује да је у питању замка која привлачи кориснике да поделе своје податке у жељи да удовоље најмилијима.
"Наше истраживање је показало да не постоји разлика између 'фишинг' активности које експлоатишу велике спортске догађаје, наводе вас на плаћање лажних рачуна или имају романтичну конотацију. Све је осмишљено тако да покрене емоције корисника, било да се ради о узбуђењу, стресу или љубави", каже веб аналитичар у компанији Kaspersky Лаб Андреј Костин.
Како спречити "фишинг"?
- "Фишери" често искоришћавају наше емоције. Знаци да неко жели да искористи ваша романтична очекивања укључују поруке које захтевају тренутну акцију, траже велику количину веома личних и наизглед неважних информација, или које једноставно звуче превише добро да би биле истините.
- Обратите посебну пажњу на мејлове који обећавају "јединствене" понуде или различите производе бесплатно. Ако порука долази од људи или организација које не познајете, или имају сумњиве или необичне адресе, добро размислите пре него што је отворите.
- Немојте кликтати на линкове све док не будете потпуно сигурни да су легитимни и да почињу са "https" - посебно када се од вас траже било какве личне или финансијске информације.
- Поседујте посебну банковну картицу и рачун са ограниченом новчаном свотом за куповину цвећа или резервације у ресторанима. Ово ће помоћи да избегнете озбиљне финансијске губитке уколико дође до крађе ваших банковних подака.
- Користите поуздано безбедносно решење са анти-фишинг технологијом и безбедним могућностима плаћања.