ОПРЕЗ: Ако добијете сумњив СМС будите посебно обазриви јер је проваљено 267 милиона података
Фејсбук опет у причи о крађи података...
Баш када је објављено да је на интернету откривена база података Фејсбук корисника, та компанија је објавила да више неће користити телефонске бројеве да би корисницима препоручила потенцијалне пријатеље.
Стручњаци за интернет безбедност открили су базу са више од 267 милиона података, већином бројева мобилних телефона и корисничких имена корисника Фејсбука, која је скоро две недеље била објављена на интернету без икакве заштите.
Како наводи сајт "ThereatPost", верује се да је објављена база припадала сајбер криминалцима, односно хакерима, а не Facebooku, па је и убрзо уклоњена.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/322913/profimedia-0379960357.jpg?itok=7Jt8KRwv)
ДОКАЗАНО: "Ноћни Режим" на телефонима утиче на ВАШ САН
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/03/05/instagram.jpg?itok=mVYnH4Aa)
Инстаграм и Фејсбук уводе НОВУ СТРОГУ ЗАБРАНУ: Ово од сада неће бити могуће!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/12/14/the_witcher.jpg?itok=gFYpc6bb)
ОДЛИЧНЕ ВЕСТИ: Игрица Witcher стиже на Xbox пре серије (ВИДЕО)
Тако велика база података вероватно је коришћена за пхисхинг преваре или слање спам порука, поготово путем СМС-а.
Још није у потпуности јасно како је база настала нити ко је њоме управљао. Нагађа се да су подаци украдени кроз Фејсбуков АПИ за developere (алат који програмери користе да би развијали различите апликације), пре него што је Фејсбук ограничио приступ телефонским бројевима, прошле године.
Друга могућност је можда чак и опаснија и односи се на могућност да постоји безбедносни пропуст у АПИ-ју који омогућава хакерима приступ корисничким подацима и након што је тај приступ ограничен 2018. године.
Док се не открије како је база настала и ко све има те податке у рукама, стручњаци апелују на додатан опрез. Зато ако добијете сумњиву СМС поруку, чак и ако пошиљалац зна ваше име и основне информације, будите посебно опрезни, упозоравају стручњаци.
Занимљиво је да, баш када је објављено да је на интернету откривена база података Фејсбук корисника, та компанија је објавила да више неће користити телефонске бројеве да би корисницима препоручила потенцијалне пријатеље.
У оквиру велике акције јачања приватности, бројеве телефона корисника које је прикупљао у сврху двостепене аутентификације налога Facebook неће више користити у друге сврхе.
Раније ове године из те компаније су објавили да је оглашивачима ускраћен приступ тим бројевима телефона, а од сада ће исте бројеве престати да користе за повезивање људи.
Иначе, након што је Фејсбук са америчком Федералном трговинском комисијом договорио да ће платити казну због непридржавања договора од пре неколико година, компанија је почела да ради на јачању приватности корисника унутар саме компаније.
Именован је и нови шеф задужен за приватност Мајкл Проти, који је покренуо ревизију досадашње праксе и увођење нових. Тако би Фејсбук требало да смањи количину података коју прикупља од корисника, да учини своја правила јаснијима и да уведе јачу техничку контролу над разменом података унутар и изван компаније.