ОТКРИВАМО: Ево које су највеће претње за Андроид и како да се заштитите
Све су чешћи напади...
Нови напади на Андроид уређаје се појављују сваке недеље. Овај популарни софтвер једноставан је циљ за сајбер-криминалце који желе да украду податке и брзо зараде од корисника који ништа не сумњају. Ево које су највеће опасности и како да се заштитите.
Према проценама једне антивирусне компаније, највећа претња по Андроид телефоне је тренутно adware (ад malware). Ту спадају злонамерни програми који у ваш телефон упадају преко разних огласа, а чине око 70% опасности.
Можда на први поглед не звучи опасно, али adware је веома опасан због тога што нападачима даје једноставан приступ у велики број уређаја.
НЕВЕРОВАТНО: Истраживачи открили непоправљив пропуст код Интелових процесора
ХИТ: Сада можете добити доставу хране без људске интеракције
Постоје две главне adware врсте.
Прво, adware апликације које изазивају сметњу у раду телефона.
Друга и озбиљнија претња су “мамци” који, уколико макар и случајно кликнете (или тапнете) на њих, могу да криминалцима омогуће да вам наплаћују месечне накнаде за нешто, а да ви то ни не знате.
Често се adware “маскира” у апликације које су у трендингу, што би биле или игрице за Андроид или друштвене мреже било ког типа.
Ево неколико ствари које ће вам помоћи да останете безбедни док сте online:
1. Преузимајте само апликације из званичних продавница, попут Google Play или App Gallery, јер постоје безбедносне мере за проверу апликација пре него што их програмери преузму, или са интернет странице саме апликације.
2. Проверите оцене апликација других корисника у продавници, јер је важно да пазите на преваре. Ако апликација има неколико звездица и много негативних коментара, вероватно нешто ту није у реду.
3. Пажљиво прегледајте дозволе које апликација захтева пре преузимања - ако захтева приступ подацима који јој нису потребни да би функционисала, могло би да буде проблема, пише Express.
4. Проверите извештаје својих кредитних картица како бисте утврдили да ли је било неких неовлашћених исплата. Ако се деси да имате неких ситних исплата са свог рачуна а не знате зашто, можда је у питању сајбер-криминал.