Ово су LinkedIn ПРЕВАРЕ на које треба пазити!
LinkedIn је друштвена мрежа за професионално умрежавање, тражење посла и останак у контакту са колегама из прошлости и садашњости
Као и свака друштвена мрежа, платформа има добар део корисника који желе да вас преваре, ако им се пружи шанса. Ево неких од најчешћих превара и шта можете да урадите да не постанете њихова жртва.
Лажне понуде за посао
Не би требало да буде велико изненађење да друштвена мрежа која је најпопуларнија код регрутера и оних који траже посао, види свој приличан удео у преварама заснованим на запошљавању. Лажна понуда посла је уобичајена тактика међу преварантима, који често користе лажне профиле повезане са легитимним компанијама без намере да плате људима на које циљају. Ови преваранти користе ваш рад, тражећи да извршите задатке за њих као део процеса укључивања. Они могу циљати и на слободњаке, цитирајући конкурентну (неки би могли рећи превише добру да би била истинита) накнаду.
У стварности, они немају намеру да вам плате и уместо тога ће нестати када дође време и прећи на следећу жртву. Неки од ових лажних регрута можда неће издржати тако дуго. Уместо тога, они могу једноставно бити заинтересовани да украду ваше личне податке, контакт податке, бројеве социјалног осигурања или чак копије ваших личних докумената (попут пасоша или возачке дозволе) у сврху преваре идентит.
Класичне преваре при запошљавању
„Класична“ превара са запошљавањем је мало другачија од лажног огласа за посао, али функционишу углавном на исти начин. Такозвани регрутер ће вас контактирати са конкурентном понудом за посао, али нема стварну намеру да вам било шта плати.
Ови преваранти су у великој мери заинтересовани за краткорочну добит, па ће покушати да вас убеде да предате новац за обраду ваше пријаве, платите обуку или накнаде за учлањење, или чак готовину за опрему. Када пошаљете новац, регрутер нестаје без трага и прелази на следећу мету. Ова превара је уобичајена на свим друштвеним мрежама (укључујући Facebook и Twitter), често се шаље путем emaila или СМС-а, а може се чак појавити у папирној форми на огласним таблама или постерима. Будите сумњичави према свим понудама за посао из ведра неба, посебно могућностима за „рад од куће“.
Покушаји пхисхинга
Пхисхинг је чин крађе ваших података за пријаву (и других детаља) помоћу лажног веб обрасца. Преваранти ће поставити лажне обрасце за пријаву у покушају да вас убеде да се пријавите на свој налог користећи своју email адресу и лозинку. Срећом, пораст двофакторске аутентификације је помогао да се смањи количина штете коју нанесе пхисхинг, али то је и даље уобичајена превара која се налази на интернету.
ЛинкедИн огласи за посао се могу често користити у покушајима крађе идентитета, јер процес верификације за нове налоге практично не постоји, а креирање убедљивог огласа за посао под LinkedIn налогом компаније је у већини случајева лако урадити.
Неки преваранти ће покушати да вас контактирају директно путем emaila поште или тренутне поруке како би вас обавестили да нешто није у реду са вашим налогом. Они ће вас упутити на лажни линк, који се користи за крађу података за пријаву или личних података (у сврху „верификације“). Легитимни запослени у LinkedIn-u то никада неће учинити. Ако можете да се пријавите, ваш налог ради сасвим добро.
Малвер и Ремоте Access преваре
Малвер је увек присутна претња на интернету. Преваранти ће често користити исте тактике које се користе приликом пхисхинг-а, слања нежељених порука или emaila са циљем да наведу примаоца да кликне на линк. Ова порука може изгледати из легитимног извора као што је регрутер или запослени у LinkedIn-u и може бити обликована на начин да изгледа легитимно.
Нажалост, клик на линк може да угрози ваш рачунар. Неће сви уређаји или примаоци бити рањиви јер различита експлоатација циља различите оперативне системе, али ипак није вредно ризиковати. Није неуобичајено да ови лажни линкови упућују на рансомваре, који држи откупнину за ваш рачунар и податке док не платите да се уклони.
Често у комбинацији са пхисхингом, малвер је увек присутна претња на интернету. Крајњи циљ преваранта је да вас наведе да кликнете на везу која доводи ваш рачунар у опасност било коришћењем browsera или преузимањем софтвера који може да нашкоди вашем систему. Увек треба да водите рачуна о томе шта кликнете у нежељеним порукама, чак и ако покрећете антивирусни програм или користите Мац.
Други преваранти који користе ову технику могу кренути класичним путем преваре са техничком подршком и тврде да постоје проблеми са вашим налогом или рачунаром које треба поправити. Превара ескалира када од вас траже да инсталирате софтвер за даљински приступ као што је TeamViewer који им даје контролу над вашим рачунаром. Преварант тада може задржати ваш рачунар и све податке на њему ради откупнине.