Гугл зна забрињавањућу количину ствари о вама: Ево како да то промените
Тражите начин да обришете оно што Гугл зна о вама? Ево како то можете учинити.
Google никада не спава, па прати шта корисници раде на интернету – постоји начин да се то прекине и да се боље контролише оно што се дели с технолошким гигантом.
Јасно је да би увек требало прочитати правила коришћења за сваку ствар на мрежи, али је много оних који то не чине.
Чак се и South Парк у једној епизоди бави овим проблемом – јунаци серије се суочавају с низом суманутих проблема, а због тога што су се с правилима коришћења сложили без читања.
Реалност је наравно нешто друго, али су корисници једнако неодговорни, па често не знају на шта су пристали када чекирају поље на неком web сајту или апликацији.
Све је више оних који тврде да је скоро немогуће да се компаније као што је Google спрече да прате локације корисника, па се технолошки гигант већ суочава с бројним тужбама. Google наравно пориче да су те тврдње тачне.
Корисници ипак нису у обавези да било којој компанији верују на реч, па лако могу да провере шта Google зна о њима. Да би то учинили прво морају да се улогују на Google налог, да изаберу "Дата & Privacy" из менија с леве стране, па "History Settings", те "Web & App Activity". Потом је довољно да се кликне на "Турн Off" тастер, да би Google престао с праћењем online понашања.
Звучи једноставно, али ипак постоји проблем – стручњаци кажу да након што се праћење искључи, уређаји попут Google Home и Google Нест паметних звучника постају скоро бескорисни. Исто важи и за Google Maps, дејтинг апликације, те за све услуге којима је за функционисање потребна локација корисника.
Уколико корисник одустане од сервиса који траже податке о позицији на којој се налази, праћење може да искључи ако поново оде на "Дата & Privacy", те у "History Settings", па изабере "Лоцатион History". Одатле може и да обрише сачувану историју, те да изабере ауто-делете опцију уз помоћ које се подешава да се подаци бришу након одређеног времена.
Уколико се не спречи, Google кориснике прати на свим својим сервисима – у оквиру Google Home се на пример чувају аудио записи, па исто важи и за друге апликације. Google Цалендар нуди цео распоред на тацни, Хангоутс, Мусиц и Дриве дају друге информације које функционишу као делови слагалице.