Причате о нечему, па стигне реклама: Да ли нас телефони шпијунирају?
Често на друштвеним мрежама добијамо рекламе за оно о чему смо са неким разговарали. Поставља се питање - да ли нас наши телефони прислушкују?
Можда нас и прислушкују, али нико нема доказ нити одговор да ли се то стварно ради, а ни због чега се рекламе појављују. Једно је сигурно у сваком случају - Google има велику улогу у свему томе.
"Гоогле преко 85 одсто свих прихода има преко оглашавања, сто значи да им је, као компанији, убедљиво најважнија ствар од свега да добију паре од оглашавања", рекао је за Јутро Прве ТВ Драган Варагић, саветник за пословну примену интернета.
Да би Google и све његове апликације могли да вам рекламирају оно што вас интересује, о вама морају да знају све. За то нема бољег начина од уласка у приватност справе која чува тајне сваког од нас - то укључује претраге на интернету, поруке које размењујемо, фотографије, па и оно што изговарамо.
"То је, с једне стране, директно нарушавање васе приватности. Са друге стране, ви ако користите те сервисе, ви сте пристали... Хоћете беплатно да користите Gmail, хоћете бесплатно да користите YouTube, хоћете бесплатно да користите Андроид... они вам дају то бесплатно због тога да би узели ваше податке", каже Варагић за Прву телевизију.
Свака апликација када се инсталира, или страница којој се приступа, нуде услове коришћења које сви погледом "претрчимо" и одобримо, а нисмо ни свесни да пристајемо управо на то да се наши подаци користе.
Највећи број апликација користи софтвер Алфонсо како би користили микрофон на телефону за прикупљање података и онога што прицамо. За оне који се плаше да су прислушкивани, а на то нису спремни, једино решење је да presstanu да користе одређене сервисе.