РЕВОЛУЦИЈА: Направили батерију од цигле, издржава 10.000 пуњења
Тек су на почетку, али...
Научници су успели да пронађу нову технологију која би од цигле могла да направи батерију.
ПОНОВО ЗАПЕВАЛА: Цеца узела микрофон на прослави рођендана, а онда и заплесала са ЊИМ! (ВИДЕО)
Шупљине унутар цигле искоришћене су како би се кроз њих провукла нановлакна, а она могу да складиште струју. На једну циглу која је тако "обрађена", истраживачи су прикључили малу сијалицу.
Оно што је добра вест, јесте то да ће капацитет моћи да се повећава, што значи да би цигле могле чак и да замене литијум-јонске батерије које се налазе у већини уређаја.
Такав начин функционисања назива се "принцип суперкондензатора", односно струја се складишти у чврстим материјалима, а често се користи у аутомобилима, трамвајима и слично. Много се брже пуне, али и празне од обичних батерија. Уз то, имају мању могућност складиштења енергије.
Енергија коју је цигла ускладиштила износи тек 1% у односу на батерије када се упореди са запремином, али додавањем оксида метала, научници сматрају да би капацитет могао да се повећа, преноси Гуардиан.
"Ако изједначимо тај однос, добили бисмо технологију која је много јефтинија од литијум-јонских батерија и не би нам више биле потребне", рекао је један од аутора овог истраживања, Џулио Дарси са Сент Луис Универзитета.
Још једна од великих предности суперкондензатора је то што могу да имају много више циклуса пуњења и пражњења него литијум-јонске батерије. Тек после 10.000 пуњења, капацитет би почео да опада, сматрају научници.
(ВИДЕО) ЕМОТИВНИ ТРЕНУТАК У ДОМУ РАЖНАТОВИЋА Цецин отац у наручју држи малог Жељка, а тек да чујете шта Вељко прича у позадини