РЕВОЛУЦИОНАРНА ПРОМЕНА НА ФЕЈСБУКУ: Укида се ОПЦИЈА на коју су сви навикли, а разлог је ОПАСНОСТ
Компанија Фејсбук објавила је у уторак да гаси свој систем за препознавање лица, који аутоматски идентификује кориснике на фотографијама и видео снимцима, наводећи растућу забринутост друштва у вези са употребом такве технологије.
"Регулатори су још увек у процесу обезбеђивања јасног скупа правила која регулишу његову употребу", написао је Џером Песенти, потпредседник вештачке интелигенције на Фејсбуку, у посту на блогу, преноси Ројтерс.
"Усред ове текуће неизвесности, верујемо да је ограничење употребе препознавања лица на уски скуп случајева употребе прикладно".
Уклањање препознавања лица од стране највеће светске платформе друштвених медија долази пошто се технолошка индустрија суочила са обрачуном у последњих неколико година у погледу етике коришћења технологије.
Критичари кажу да би технологија препознавања лица – која је популарна међу трговцима, болницама и другим предузећима из безбедносних разлога – могла да угрози приватност, циља маргинализоване групе и нормализује наметљив надзор.
Ова вест такође долази када је Фејсбук под интензивним надзором регулатора и законодаваца због безбедности корисника и широког спектра злоупотреба на његовим платформама.
Компанија, која је прошле недеље преименовала себе у "Мета Платформс Инц", рекла је да је више од једне трећине Фејсбукових дневно активних корисника изабрало подешавање за препознавање лица на сајту друштвених медија, а промена ће сада избрисати "шаблоне за препознавање лица" више од 1 милијарде људи.
Уклањање ће се проширити широм света и очекује се да ће бити завршено до децембра, рекао је портпарол Фејсбука.
Фејсбук је додао да његов аутоматски алат за алтернативни текст, који креира описе слика за особе са оштећеним видом, више неће укључивати имена људи препознатих на фотографијама након уклањања препознавања лица, али ће иначе нормално функционисати.
Технологија ће сада бити ограничена на одређене услуге као што је помагање људима да добију приступ својим закључаним налозима или откључају лични уређај, наводи Фејсбук у посту на блогу.