САМО КОД КУЋЕ: Пуњење телефона на јавним местима може да донесе много проблема
Да ли сте икада пунили свој телефон на јавном пуњачу?
Нотификација која вас обавештава да је вам је батерија празна, у тренутку када немате пуњач при руци, може да буде прилично фрустрирајућа. Наравно, постоје јавне станице за пуњење телефона које вам могу послужити као прва помоћ у оваквим ситуацијама, али стручњаци упозоравају да на тај начин постајете потенцијална жртва хакерског напада.
- Ако имате оно што хакери траже, они веома лако могу да добију приступ свим информацијама које имате на телефону - истакао је стручњак за сајбер безбедност Џим Стикли.
Та пракса, познатија као "ђус хакинг" (јуице хацкинг) дешава се када људи прикључе телефон на пуњач на станици за јавно пуњење, преко којих хакери уз помоћ малвера (вируса) долазе до приватних информација, као што су бројеви телефона и лозинке.
НАЖАЛОСТ: ВЕЛИКИ MWC евент отказан због Корона вируса
ОБРТ: ЕПЛ ће се све више ослањати на тајванске добављаче
Та превара је подстакла локалне власти, укључујући и Окружно тужилаштво Лос Анђелеса, да упозоре на опасности које јавне станице за пуњење представљају на местима попут аеродрома или тржних центара.
- Можда сте видели јавну УСБ станицу за пуњење на аеродрому или у шопинг центру. Будите упозорени, бесплатно пуњење вам може испразнити банковни рачун - истакао је Лук Сисак, заменик окружног тужиоца Лос Анђелеса, у новембру прошле године.
Како би објаснио људима на који начин хакери могу да приступе телефону који се пуни на јавној станици за пуњење, Стикли је за НБЦ симулирао хакерски напад са станицом за пуњење коју је направио код куће. Уз помоћ специјалног хардвера који је инсталиран у станици за пуњење, Стикли је био у могућности да гледа и сними све што се приказује на екрану конектованог телефона.
Дописница НБЦ вести је била прва жртва "хакера".
- Сада долазимо до најбољег дела. Она заиста куца број своје кредитне картице - истакао је Стикли, док је пратио њену онлајн куповину на свом таблету.
У року од четири сата неколико десетина људи је стало да напуни свој телефон. Неки од њих су били шокирани када им је Стикли рекао да је све то намештаљка.
Жена по имену Рут је дала своју дозволу да НБЦ и Стикли приступе њеном телефону кроз јавну станицу за пуњење, како би јој демострирали који тип информација они могу да преузму са њеног уређаја. У року од неколико секунди њене личне Facebook поруке су се појавиле на другом монитору.
- Ово је опасно! - рекла је Рут.
Стикли је истакао да људи често реагују као Рут, јер већина људи сматра да им могу хаковати само компјутер. Ретко ко мисли да неко може да им хакује и телефон. Поред свих битних информација које хакери могу да преузму ту је и лични имејл преко којег ресетујете све своје лозинке.
- Ако неко добије приступ вашем мејлу, ви постајете рањиви, јер ако боље размислите, сваки налог који имате захтева вашу имејл адресу - истакао Стикли.
У свом упозорењу корисницима, заменик окружног тужиоца је свима препоручио да користе екстерне батерије уместо јавних станица за пуњење телефона.