ШИФРЕ ОДЛАЗЕ У ПРОШЛОСТ: Ево како ће се у будућности чувати подаци!
До 2020. - 90 посто компанија прибећиће овим методама.
Све више компанија широм света одустаје од лозинки и окреће се много јачој заштити - употреби биометријских података. Биометријска аутентификација користи лице, отиске прстију или скенирање рожњаче да брзо потврди нечији идентитет.
Произвођачи паметних телефона већ су увели откључавање путем биометријске аутентификације, а сада се све чешће такав начин користи и за откључавање рачунара, па чак и зграда. Према неким истраживањима, чак 90 одсто компанија ће до 2020. користити биометријску аутентификацију, piše CNN Money.
ШОК! Компанија Фејсбук признала да смо у опасности! Закерберг издао ванредно саопштење
Али ни биометријска аутентификација није непробојна - и биометријски подаци могу да се украду и злоупотребе. Стручњаци су већ показали да је могуће преварити читаче отисака прстију и камере за очитавање лица и шареница.
Поставља се и питање приватности, односно заштите таквих биометријских података. ГДПР директива која ступа на снагу у ЕУ у мају захтеваће изричит пристанак грађана за коришћење њихових биометријских података. Па ипак, ни биометријски подаци неће бити довољно снажни да заштите наше податке, барем не самостално. Стручњаци сматрају да ће, ради боље заштите, ипак бити потребно користити две различите методе, баш као што и данас користимо двостепену аутентификацију.
Поједине компаније развијају нове методе заштите засноване на понашању корисника - у ком положају држимо паметан телефон када га користимо, да ли куцамо помоћу једне или две руке, како повлачимо прстом по екрану.
Управо су банке и друге финансијске институције најзаинтересованије за такав начин идентификације корисника. Јер, можете направити маску нечијег лица или одштампати нечији отисак прста, али тешко да можете да копирате начин на који неко куца одређене речи или повлачи прстом по екрану.