Стижу оптужбе да Кина користи Андроид малвер
Тешке речи...
Експерти из безбедносне компаније Lookout тврде да су пронашли доказе да Кина користи Андроид малвер за шпијунирање припадника ујгурске мањине која живи у покрајини Xinjiang, те других мањинских етничких група широм света.
Експерти из компаније Lookout открили су да кинески хакери користе четири алатке за прикупљање података са Андроид телефона, а у питању су СилкБеан, ДоублеАгент, ЦарбонСтеал и ГолденЕагле. Ови алати су део већих мАПТ (мобиле advanced персистент threat) кампања које су примећене још 2013. године, и то углавном у Кини. Првобитно је циљана само ујгурска мањина, али су касније пронађени докази да су мете и припадници других етничких група.
Сви произвођачи аутомобила "тону", а Тесла одолева
Прукупљање великог броја личних података
Малвер који се користи у овим кампањама прикупља широку лепезу приватних података, укључујући информације о локацијама жртава, контакте, текстуалне поруке, историју позива, те податке о погођеним уређајима. Најопаснији са списка је ЦарбонСтеал малвер, који је способан и за прављење аудио снимака, те крађу порука из најпопуларнијих апликација у Кини, а не заостаје ни ГолденЕагле spyware који на инфицираним уређајима прави screenshot-ove и фотографије које касније служе као докази.
Експерти истичу да малвер до циљаних уређаја стиже преко пхисхинг кампања, те малициозних апликација које долазе на чак десет језика – ујгурском, енглеском, арапском, кинеском, турском, паштунском, персијском, малајском, индонежанском, узбечком и урду. Инфициране апликације преузимане су у 14 земаља, од којих се 12 налази на списку земаља које Кина описује као оне чије би грађане требало надгледати.